SEC verzus kryptomeny. V najsledovanejšom súdnom spore padol rozsudok

Kategorie: Altcoiny, Novinky
SEC verus Ripple.
SEC verus Ripple. Zdroj: shutterstock.com/CryptoFX

Celý kryptomenový svet oslavuje veľké víťazstvo. Ostro sledovaný súdny spor ukončil mimoriadne pozitívny verdikt sudkyne. Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) podala ešte v roku 2020 žalobu na spoločnosť Ripple Labs. Rozsudok tohto prípadu vystrelil kryptomenu XRP za pár hodín o 100 % vyššie.

Proces SEC verzus Ripple

V decembri 2020 podal SEC žalobu na Ripple Labs. Regulačný orgán ich obvinil z emitovania a predaja neregistrovaných cenných papierov. SEC tvrdil, že kryptomena XRP, ktorú vydávali a obchodovali údajne spĺňa definíciu cenného papiera. Zatiaľ čo Ripple Labs nemal oprávnenie na emitovanie a predávanie cenných papierov. Predmetom sporu teda bolo, či XRP je alebo nie je cenný papier.

Ripple Labs sa tvrdo bránil, nepoddal sa tlaku amerického regulátora a po dva a pol ročnom procese mu 13. júla 2023 dala za pravdu aj sudkyňa okresného súdu USA Analisa Torresová. Ako informoval portál CNBC, sudkyňa rozhodla, že XRP nie je neregistrovaný cenný papierv prípade jeho predaja na verejných burzách digitálnych aktív a tiež pri jeho predaji zamestnancom Ripple Labs.

Avšak Ripple nevyhral celý súdny spor. V prípade predaja kryptomeny XRP inštitucionálnym investorom bol podľa sudkyne zákon o cenných papieroch porušený.

,,Preto po zvážení ekonomickej skutočnosti a súhrnu okolnosti okolo inštitucionálneho predaja súd dospel k záveru, že inštitucionálny predaj XRP spoločnosťou Ripple bol neregistrovanou ponukou a predaj investičných zmlúv bol v rozpore s oddielom 5 zákona o cenných papieroch,”

Ripple oslavuje úspech

Riaditeľ spoločnosti Ripple, Brad Garlinghouse v reakcií na rozsudok uviedol, že “v decembri 2020 sme povedali, že sme na správnej strane zákona a budeme na správnej strane histórie. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli dostať sa k dnešnému rozhodnutiu – rozhodnutiu, ktoré podporí všetku kryptoinováciu v Spojených štátoch. Príde viac.”

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Tento precedens ovplyvní aj ďalšie súdne prípady, ktoré vedie SEC proti krypto priemyslu

„Rozsudok, ktorý dnes padol je pre priemysel obrovským krokom vpred,“ uviedol pre CNBC Chris Martin, vedúci výskumu v Amberdata. “Posúdením, že XRP nie je cenný papier, začíname mať jasno v tom, čo predstavuje cenný papier a čo predstavuje komoditu. SEC bude musieť prehodnotiť svoju taktiku v niekoľkých svojich trvajúcich prípadoch a očakávam, že tento rozsudok bude zahŕňať niekoľko iných tokenov ako aj iné cenné papiere.“

V súčasnosti čelia podobným obvineniam aj iné kryptomeny, ako Matic, Solana, Cardano či Litecoin. Rozhodnutie, ktoré padlo v prípade Ripple môže byť kľúčové aj pre všetky ďalšie krypto súdne spory.

Cena XRP explodovala

Ihneď po vynesení rozsudku, začala kryptomena XRP raketovo stúpať. Počas 4 hodín zaznamenala rast z hodnoty 0,47 USD až na 0,93 USD. Rovnako na pozitívne správy reagoval celý kryptomenový trh, najmä altcoiny.

Najväčšie zisky si pripísali tie kryptomeny, ktoré SEC taktiež pred súdom označil za cenné papiere. V dôsledku týchto udalostí ich cena stúpla približne o 20 %.

Po tom, čo Ripple zaznamenal nevídaný úspech v spore s vládnou inštitúciou, minca XRP ožila aj v očiach krypto búrz. Veľké americké burzy ako Coinbase či Kraken používateľom opäť umožnili obchodovanie s XRP.

V čase sporu mali burzy obavu, že by mohli ponúkať cenný papier a rovnako aj oni by sa dostali do problémov so zákonom, takže XRP jednoducho delistovali.

Prečítajte si aj: Zoskupenie krajín BRICS plánuje zaviesť novú svetovú menu