Spoločnosť SlowMist, zaoberajúca sa bezpečnosťou blockchainu, priniesla nedávno výsledky nového výskumu, ktoré dokumentujú, že za posledných 11 rokov bolo z kryptomenových búrz hackermi ukradnutých viac ako 30 miliárd dolárov. Z toho takmer tretina bola odcudzená z centralizovaných búrz. Informácie priniesol denník cryptoslate.com.
Najviac krádeží v bullrunoch
Z výsledkov prieskumu vyplýva, že väčšina zo 118 hackerských útokov na kryptomenové burzy sa udiala počas kryptomenových bullrunov a dve najväčšie krádeže kryptomien sa stali v roku 2021, kedy boli odcudzené kryptomeny vo výslednej sume až 5 miliárd dolárov. Za toto obdobie bola priamo z kryptomenových peňaženiek ukradnutá približne 1 miliarda dolárov. Útoky hackerov smerované na centralizované kryptoburzy spôsobili v mnohých prípadoch škody, ako sme vás už skôr informovali.
Najjasnejším príkladom zhubného pôsobenia kybernetických zločincov je pád burzy Mt.Gox, ktorá bola ešte v roku 2014 hackermi napadnutá a vyrabovaná. Burza po tomto útoku musela vyhlásiť insolvenciu a svoju činnosť ukončiť, pričom klienti prišli o takmer 750 000 bitcoinov. Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si o nej viac v našom článku Toto sú 3 najväčšie zlyhania v histórii, ktoré takmer zničili kryptomenový svet.
Najviac napádanou sieťou je ethereum, po nej nasleduje BNB a na treťom mieste je ekosystém EOS. Konkrétne dáta odcudzených kryptomien podľa jednotlivých reťazcov si môžete pozrieť tu.
Nesadnite im na lep
Napriek tomu, že väčšina z nás žije v presvedčení, že centralizované kryptomenové burzy predstavujú bezpečné miesto pre naše kryptomeny, opak môže byť pravdou. Ako sme už viac krát informovali, na kryptomenových burzách nie ste majiteľmi privátnych kľúčov a tým pádom ani kryptomien. Tieto vlastní burza samotná a vám ostáva jedine dôvera, že burza neskrachuje alebo nespreneverí vaše peniaze.
Taktiež častými príčinami strát v kryptomenovom svete bývajú priame hackerské útoky na peňaženky, či využívanie rôznych nástrah, ktoré mnohých už pripravili o miliardy dolárov. Ako sme informovali, v spletitom svete blockchainu je maximálna obozretnosť nevyhnutnosťou. Krádeže a podvody na nás striehnu na každom rohu a aj kvôli neregulovanému prostrediu je často ťažké rozoznať, čo je dobrá investičná príležitosť a čo je podvod. Aj skvele vystavané „projekty”, s dokonalým whitepaper a a roadmap, môžu po pár mesiacoch skončiť s nálepkou „scam” a zmiznúť so všetkými vyzbieranými peniazmi oklamaných investorov.
Buďte preto nesmierne obozretní a nedôverujte nikomu ani ničomu, čo si neviete overiť aspoň z troch nezávislých zdrojov ako fair-play ponuku a hodnoverný projekt.
Mohlo by vás zaujímať: Slováci zbystrite: Takúto investičnú príležitosť už viac nemusíte dostať
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.