Pozor! Vaša kryptomenová peňaženka môže byť pod útokom – Čo robiť?

Novinky Vaše kryptomeny môžu byt v ohrození
Vaše kryptomeny môžu byt v ohrození. Zdroj: shutterstock.com/Lukas Gojda/Godlikeart/Kaspri
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Digitálny svet je neustále pod paľbou útokov, pretože sa to jednoducho útočníkom oplatí v dôsledku neopatrnosti používateľov. Najčastejšie sú prípady, že vám príde mail, v ktorom je škodlivý súbor. Ten otvoríte a hacker vám ukradne všetky dáta či dokonca kryptomeny a peniaze z bankového účtu. O škodlivých vírusoch informuje web malwarebytes.

Pozor na tieto 2 vírusy!

Časté prípady sú aj cez sociálne inžinierstvo, kedy vám nenápadne dokonca aj váš zamestnanec alebo špión vo firme môže cez USB ukradnúť všetky dáta. V horšom prípade nainštalovať vírus, prípadne, ak máte niekde zapísaný seed ku kryptomenám, tak vybieliť celý účet.

Najčastejšie si ale škodlivý súbor, ktorý vám vie podľa zacielenia ukradnúť čokoľvek vo vašom PC, stiahnete cez mail. Alebo, ako informovali v minulosti, tak aj cez škodlivé stránky. Napríklad na dark webe: 5 šialených faktov o dark webe, ktoré ste doteraz nevedel

Ako informuje portál malwarebytes.com, na internete sa posledné mesiace vo veľkom rozmohli 2 vírusy. Ransomvér MortalKombat a malvér Laplas Clipper.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Mortal Kombat ransomvér

Najčastejšie si ho môžete stiahnuť cez mail. Príde vám súbor, kde vás má údajne čakať heslo ku 100 bitcoinom alebo veľkému bohatstvu. Často je cielený napríklad aj na veľké krytomenové spoločnosti. Aj nám občas príde mail do redakcie, aby sme si stiahli peňaženku, o ktorej máme urobiť recenziu. V skutočnosti sa opäť jedná o vírus.

Preto pokiaľ nečakáte napríklad mail od banky alebo kamaráta, tak skutočne nikdy nič neotvárajte. Najmä vtedy nie, ak by vás niekto lákal, že má pre vás 1 milión v bitcoine. Po stiahnutí vám hacker všetky údaje zmaže a pýta od vás výpalné. Ani po zaplatení vo väčšine prípadov sa ku súborom znovu nedostanete. Mail, ktorý vás núti niečo urobiť alebo stiahnuť môže vyzerať takto:

Hacker útočí najčastejšie cez mail

Hacker útočí najčastejšie cez mail. Zdroj: gmail.com

Vytvorili sme pre vás, ako fanúšikov našej stránky a kryptomien, komunitný Discord, kde zdieľame všetky dôležité novinky z trhu a analýzy. Pridaj sa cez tento odkaz.

Laplas Clipper – Zákerný vírus

Ešte zákernejší je Laplas Clipper. Vírus, ktorý cieli iba na kryptomenovú komunitu. Po infikovaní zmení po posielaní kryptomien skopírovanú adresu alebo ju rovno celú prepíše. Po odoslaní tak kryptomeny dostane útočník a nie váš kamarát, komu ich posielate.

Vírus skenuje váš počítať nepretržite. Preto v každom prípade odporúčame po skopírovaní adresy si ju ešte raz skontrolovať, či pri kopírovaní nenastala nejaká zmena. Ak áno, odporúčame všetky dáta zálohovať a obnoviť počítať do výrobných nastavení. Vírusu sa zbavíte.

Dôležité je obom vírusom v prvom rade predísť. Preto, nech je mail alebo web, ktorý vás láka aby ste niečo urobili akokoľvek lákavý, nikdy nič nesťahujte do počítača. Pokiaľ to nie je z overených a oficiálnych webov. Odporúčame vyhnúť sa aj torentom a darkwebu.

Prečítaj si aj: 5 šialených faktov o dark webe, ktoré ste doteraz nevedeli

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.