Na poslednom zasadnutí Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) o menovej politike z 15. júna 2023, sa opäť zvyšovala základná úroková sadzba. ECB tak na rozdiel od Americkej centrálnej banky (FED), ktorá ponechala úroveň úrokovej sadzby nezmenenú, pokračuje v reštriktívnej menovej politike.
ECB zvýšila úrokovú sadzbu na 4,00 %
Podľa údajov Tradingeconomics zvýšila ECB úrokovú sadzbu o ďalších 25 bázických bodov na súčasnú úroveň 4,00 %. Ide o najvyššiu úroveň od finančnej krízy z roku 2008 a zároveň už ôsme navýšenie po sebe. Napriek tomu, že eurozóna upadla do recesie, ECB pokračuje vo zvyšovaní úrokovej sadzby, kým nesplní inflačný cieľ 2 %.
FED medzitým ponechal základnú úrokovú sadzbu na úrovni 5,25 %, ako sa očakávalo. O tom, že FED pravdepodobne zmení politiku, sme vás informovali už skôr. Dôvodom je, že USA sa k inflačnému cieľu priblížilo skôr a FED začal zvyšovať úrokové sadzby skôr ako ECB. Inflácia v USA sa nachádza v čase písania článku na úrovni 4,00 %, zatiaľ čo v eurozóne dosahuje úroveň 6,10 %.
Rast úrokov bude pokračovať aj v júli
ECB taktiež revidovala dve prognózy inflácie smerom nahor a mierne znížila prognózy rastu, najmä na tento a nasledujúci rok. Prezidentka ECB Lagardeová uviedla, že pravdepodobne sa bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj v júli. Zaujímavosťou je, že len v priebehu jedného roka došlo k zvýšeniu úrokovej sadzby o 400 bázických bodov, čo je najrýchlejšie tempo rastu za celú históriu banky.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Vysoké úrokové sadzby spôsobujú drahé pôžičky
Nezabúdajme na fakt, že komerčné banky zvyšujú úrokové sadzby ešte nad rámec základnej úrokovej sadzby s cieľom dosiahnuť hrubú maržu. Tempo rastu marže nabralo na sile, keďže vzrástla z úrovne 0,5 % na 2 %. Je to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa finančné produkty ako hypotéky predražujú. Ak ale začne klesať úroková sadzba ECB, komerčné banky pristúpia rovnako k zlacňovaniu.
Fakt, že ECB pristúpila k opätovnému zvýšeniu úrokovej sadzby napovedá, že pôžičky budú znovu drahšie. Preto ak to nie je akútne, odporúča sa počkať minimálne do ďalšieho roka. Nepriaznivé podmienky pre výber pôžičky sú spôsobené okrem vysokých úrokov a rastu bankových marží aj nízkou úrovňou úspor domácností a rekordným poklesom reálnych miezd.
Mohlo by ťa zaujímať: Dobrá správa pre Slovákov: Inflácia na Slovensku prudko klesla