Stavebná produkcia na Slovensku podľa posledných údajov Tradingeconomics medziročne klesla až o -8,3 %. Ide o veľké spomalenie v oblasti stavebníctva už druhý mesiac po sebe. Je to obzvlášť alarmujúce číslo. Na základe posledných dostupných záznamov je na tom horšie ako Slovensko už len Maďarsko a Estónsko a to spomedzi všetkých krajín na svete.
Najväčší prepad od roku 2020
Domáce stavebníctvo kleslo v apríli oproti marcu menej, keďže inžinierske práce sa odrazili z hodnoty -10,7 % na 1,5 %. Stavebníctvo v zahraničí medzitým kleslo z 1,3 % na -2,2 %.
Na grafe nižšie môžeme vidieť vývoj stavebnej produkcie na Slovensku za posledných 5 rokov. Aprílový (-8,3 %) a marcový (-10,1 %) prepad je najsilnejší od prelomu rokov 2020 a 2021. Naopak začiatkom roka 2023 v januári (15,4 %) a februári (9,2 %) produkcia rástla najviac od roku 2018.
Slovensko je na chvoste rebríčka
Porovnanie stavebnej produkcie naprieč krajinami z celého sveta je potrebné brať s istou rezervou, pretože nie všetky údaje sú za rovnaký mesiac. Napríklad, slovenský údaj je posledný z mesiaca apríl, zatiaľ čo estónsky a maďarský z marca 2023. Napriek tomu rebríček môže poskytnúť skutočne detailný prehľad o tom, ako sa v tejto oblasti darí jednotlivým štátom.
Najväčší pokles stavebnej produkcie na svete je v Estónsku (-11,4 %) a Maďarsku (-9,8 %). Na rozdiel od Slovenska obidve krajiny zaznamenali pokles aj v januári a februári.
Slovensko čelí vážnym rizikám
Údaje o stavebnej produkcii prichádzajú uprostred nepriaznivých vyhliadok pre slovenskú ekonomiku na najbližšie mesiace. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) prišla s novým júnovým výhľadom, v ktorom objasňuje najväčšie riziká pre Slovensko. Problémom je stále vysoká inflácia, ktorá priamo ovplyvňuje spotrebu a dopyt v krajine.
Ak sa viac zaujímate o aktuálny stav slovenskej ekonomiky, odporúčame prečítať aj nasledujúce články:
- Finančná stabilita na Slovensku oslabuje. Dlžníci sa dostávajú pod väčší tlak
- Slováci sú čoraz chudobnejší. To najhoršie nás len čaká
- Hrozí Slovensku bankrot? Stav verejných financií dosiahol kritický bod
Očakáva sa, že ekonomické napätie sa stabilizuje až na prelome rokov 2023 a 2024. Oživenie slovenskej ekonomiky by podľa ministra financií Michala Horvátha urýchlilo aj čerpanie eurofondov.
Mohlo by ťa zaujímať: V prvom štvrťroku dosiahlo Slovensko najpomalší ekonomický rast za posledné roky