Finančná stabilita na Slovensku oslabuje. Dlžníci sa dostávajú pod väčší tlak

Ekonomika Finančná stabilita Slovenska oslabuje
Finančná stabilita Slovenska oslabuje. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/SKT Studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa najnovšej Správy o finančnej stabilite z 29. mája 2023, zverejnenej Národnou bankou Slovenska (NBS), sa na Slovensku pozoruje oslabovanie finančnej stability a narastajúci tlak na dlžníkov. Tento vývoj vyvoláva obavy medzi odborníkmi a upozorňuje na potrebu prijatia vhodných opatrení na zmiernenie rizika a ochranu pred potenciálnymi negatívnymi dôsledkami. Dlžníci sa v súčasných podmienkach stávajú hrozbou pre stabilitu celej ekonomiky.

Finančnú stabilitu ohrozuje vysoká zadlženosť domácností a rizikové úvery

Podľa správy NBS sa finančná stabilita na Slovensku postupne oslabuje z viacerých dôvodov. Jedným z kľúčových faktorov je narastajúci dlh domácností. Štatistiky ukazujú, že zadlženosť domácností dosahuje rekordné úrovne a v posledných rokoch rýchlo stúpa. V nedávnom článku sme vás informovali o tom, ako vysoké úroky spôsobili, že obrovské množstvo ľudí môže prísť o strechu nad hlavou

Dlžníci môžu stratiť schopnosť splácať pôžičky a ohroziť finančnú stabilitu celej ekonomiky.

Zadĺženosť slovenských domácností

Zadĺženosť slovenských domácností. Zdroj: nbs.sk

Ďalším faktorom, ktorý prispieva k oslabovaniu finančnej stability, je rastúci podiel poskytnutých rizikových úverov v bankovom sektore. Správa NBS upozorňuje, že banky v súčasnosti poskytujú úvery zákazníkom s horšou bonitou a zvyšuje sa tak počet neplatičov. Tento trend predstavuje významné riziko pre banky, ktoré môže mať v budúcnosti negatívny vplyv na ich likviditu a zisky.

Rizikovosť hypoték je vysoká

Rizikovosť hypoték je vysoká. Zdroj: nbs.sk

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

NBS sa zaoberá aj problémom nerovnomerného rozloženia zadlženia medzi regiónmi a medzi jednotlivými sektormi. Niektoré regióny na Slovensku sú výraznejšie závislé od úverov a majú vyššiu mieru zadlženosti ako iné. Navyše, niektoré sektory, ako napríklad stavebníctvo, majú tendenciu byť náchylnejšie na ekonomické výkyvy a môžu predstavovať potenciálny zdroj nestability.

Narastajúca zadlženosť domácností a zvyšujúci sa podiel rizikových úverov v bankovom sektore predstavujú závažné riziká pre ekonomiku krajiny. Je dôležité, aby vláda, centrálna banka a ďalší relevantní aktéri, prijali opatrenia na zmiernenie týchto problémov a posilnenie finančnej stability.

Prečítajte si aj: Slovákom sa už minuli úspory, no to najhoršie nás ešte len čaká

NBS upozorňuje, že sú potrebné nové nástroje pre zabezpečenie finančnej stability

Národná banka Slovenska zdôrazňuje, že je potrebné prehodnotiť a posilniť súčasné nástroje monitorovania a riadenia rizík v súvislosti s finančnou stabilitou. Vďaka lepšiemu zhromažďovaniu a analýze údajov bude možné identifikovať včasné varovné signály a prijať preventívne opatrenia na zmiernenie potenciálnych problémov.

Jedným z možných opatrení je zavedenie prísnejšej regulácie úverového trhu a posilnenie dohľadu nad bankami. To by malo zahŕňať zavedenie pravidiel obmedzujúcich poskytovanie úverov s vysokým rizikom a posilnenie procesu overovania bonity žiadateľov o úver.

Dôležité je tiež sledovať a kontrolovať vývoj zadlženosti domácností a podnikať preventívne kroky, ako napríklad osvetové kampane o finančnej gramotnosti a racionálnom zadlžovaní.

Vhodné by bolo podporovať diverzifikáciu hospodárstva a podnikateľskú rozmanitosť. Závislosť na niektorých sektoroch môže v prípade krízy viesť k masovej neschopnosti dlžníkov splácať svoje úvery a zvýšiť tým riziko finančnej nestability.

Podpora nových odvetví a podnikateľských iniciatív by mohla pomôcť rozptýliť tieto riziká a zabezpečiť väčšiu odolnosť ekonomiky voči potenciálnym krízam.

Vláda musí konať, dlžníci predstavujú riziko

Oslabovanie finančnej stability na Slovensku a nárast tlaku na dlžníkov si vyžaduje zvýšenú pozornosť a konkrétne kroky zo strany vlády, centrálnych bánk a ďalších relevantných inštitúcií. Len cez aktívne opatrenia, spoluprácu a systematické monitorovanie môžeme dosiahnuť udržateľnú finančnú stabilitu a minimalizovať negatívne dôsledky pre ekonomiku a obyvateľstvo.

Napriek narastajúcim výzvam existuje aj niekoľko pozitívnych faktorov, ktoré dokážu prispieť k posilneniu finančnej stability na Slovensku. Hospodárska aktivita sa stále zvyšuje, a to vďaka rastu zamestnanosti, investícií a vývozu. Tieto faktory vedia vytvoriť pozitívne prostredie pre zlepšenie finančnej stability a zmiernenie hroziaceho rizika.

Prečítajte si aj: Čistý mesačný príjem každého z nás porastie – nová legislatíva zníži daň z príjmu

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.