Akciám hrozí desivý pád, varuje manažér hedžového fondu

Ekonomika Akcie čelia hrozivému pádu.
Akcie čelia hrozivému pádu. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN/Cloudy Design
BitmarketsOkazio mobil

Obavy z recesie v USA sa aj naďalej stupňujú a to aj napriek tomu, že sa hodnoty kľúčových makroekonomických ukazovateľov začali stabilizovať. Podľa správy Finbold sú hlavné riziká obchodné spory, politická nestabilita a zmena menovej politiky. V dôsledku toho môžu akcie zaznamenať hrozivý pád.

Akcie čelia prepadu

„Ak inflácia zostane stabilná alebo klesne, pretože vstúpime do recesie, práve akcie sú podľa mňa desivé miesto. Nie sú ocenené veľmi konzistentne s dlhopismi,varoval manažér hedžového fondu, Cliff Asness, pre agentúru Bloomberg.

Po období reštriktívnej menovej politiky zo strane Americkej centrálnej banky (FED), pravdepodobne nastane obdobie agresívneho znižovania úrokových sadzieb. Bezprostredne po tom by mala nasledovať tvrdá recesia, ktorá zapríčiní prepad akcií. Dokonca až dve tretiny ekonómov Svetového ekonomického fóra (WEF) uviedli, že globálna recesia nastane už v roku 2023.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Geopolitické napätie neustupuje

Recesiu globálnej ekonomiky očakáva aj odborník John Hussman, ktorý v minulosti presne predpovedal finančnú krízu z roku 2008 a taktiež krach dot-com bubliny. Akciový trh je údajne vysoko nadhodnotený. Dokonca táto metrika signalizuje vyššie hodnoty ako počas krízy z roku 2008.

Kríza 2008 a dotcom bublina.

Kríza 2008 a dotcom bublina. Zdroj: TradingView

Problémom je aj dodnes pretrvávajúci negatívny sentiment investorov. Existuje stále vysoké geopolitické napätie medzi USA a Čínou. Okrem toho prebieha vojenský konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorý spôsobil masívny rast inflácie vo väčšine ekonomík sveta. Banková kríza je ďalším faktorom, ktorý nedá spávať nejednému investorovi. Len v priebehu 2 mesiacov sme boli svedkami troch zo štyroch najväčších krachov bánk v histórii USA.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Pozor na infláciu

Je potrebné myslieť na to, že inflácia reaguje oneskorene a rapídne znižovanie úrokových sadzieb môže spôsobiť, že sa ceny nestihnú stabilizovať. Navyše, prepad na akciovom trhu môže byť stimulovaný FED-om, podobne ako v marci 2020, počas začiatku covid pandémie.

Ak centrálne banky začnú uplatňovať expanzívnu menovú politiku, extrémny rast cien ešte nemusel dosiahnuť svoj vrchol. Pre Slovákov by to bola rana pod pás, keďže reálne mzdy u nás klesli na 22-ročné minimum a nestíhajú držať s infláciou krok.

Mohlo by ťa zaujímať: Ekonomiky sa topia v problémoch. Svetový dlh nezastaviteľne rastie

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.