Slovensko sa topí v dlhoch. Situácia sa zhorší ešte viac

Novinky Slovensko sa topí v dlhoch
Slovensko sa topí v dlhoch. Zdroj: shutterstock.com/Natanael Ginting/Marko Aliaksandr
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Michal Horváth, minister financií vládneho kabinetu premiéra Ľudovíta Ódora upozornil, že stav verejných financií Slovenska je vo veľmi nelichotivom stave. Situácia sa navyše má ešte zhoršovať, ako uviedol denník Pravda. Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich negatívnu predpoveď má byť starnutie obyvateľstva.

Slovensko a verejné financie

Ambíciou bude predovšetkým pripraviť opatrenia, ktoré budú zvyšovať príjmy a škrtať výdavky. Do platnosti by mali vstúpiť už od januára 2024, no zatiaľ sa o konkrétnych krokoch verejne nehovorí. Slovensko tak doplatilo na ignoráciu potrebných reforiem z minulosti.

Verejný dlh Slovenskej republiky ešte nikdy nedosahoval takú vysokú úroveň, ako v posledných rokoch. V roku 2021 dosiahol dlh verejnej správy na Slovensku rekordnú úroveň 62,2 %. Vláda sa v rozpočte na roky 2023 až 2025 prihlásila k fiškálnym cieľom znižovania deficitu hospodárenia pod 3 % HDP do konca roku 2025. Tento cieľ je ale pravdepodobne nedosiahnuteľný, ako uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Vývoj verejného dlhu voči HDP

Vývoj verejného dlhu voči HDP. Zdroj: openiazoch.sk

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ekonomické problémy

Splácanie verejného dlhu nie je zďaleka problémom iba na Slovensku. V článku TOP 5 najzadĺženejších krajín sveta sa môžete pozrieť na porovnanie a hlavne na to, ktoré krajiny sú na tom najhoršie. Okrem samotného verejného dlhu ale Slováci čelia hneď niekoľkým ekonomickým problémom, medzi ktoré patria:

Už skôr sme vás informovali, že za posledné roky Slovensko strácalo oproti priemeru životnej úrovne EÚ. Hrubý domáci produkt (HDP) by mal v druhom (-0,4 %) a treťom (-0,1 %) kvartáli dokonca klesať, pričom trend by sa mal zmeniť v poslednom, štvrtom kvartáli. Podľa údajov Tradingeconomics preto k oživeniu ekonomiky v tomto roku na Slovensku nedôjde.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Riziko bankrotu je vysoké

Na riziko bankrotu Slovenska upozornil aj Trend. Podľa najnovších dát, ktoré zverejnila Európska komisia v apríli 2023, je stav verejných financií na Slovensku najhorší zo všetkých členských štátov Európskej únie a Slovensko je najviac ohrozené bankrotom. Viac sa o tejto negatívnej predpovedi dočítate v článku Riziko bankrotu Slovenska, je podľa Európskej komisie vysoké.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci, dostali ste sa do dlhov? Takto sa ich jednoducho môžete zbaviť

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Dôchodky budú nižšie. Slováci by sa na to mali pripraviť

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie