Pre Európsku úniu ako lídra v regulácii digitálnych aktív čoskoro nastane nová doba. Rada Európskej únie definitívne schválila nové nariadenia pre kryptomenové aktíva a trhy. Podľa správy News Bitcoin sa konečne ukončil zdĺhavý legislatívny proces. Na svete je prvý komplexný právny rámec upravujúci kryptomeny.
Kryptomeny budú mať nové pravidlá
Nová legislatíva s názvom Markets in Crypto-Assets (MiCA) bola prijatá na utorkovom zasadnutí ministrami financií členských štátov. Nové nariadenia sa dotknú predovšetkým emitentov a poskytovateľov kryptomenových služieb na území celej Európske únie (EÚ). V budúcnosti bude nasledovať už len formálne prijatie legislatívy.
Hlavným cieľom MiCA je ochrana spotrebiteľov pred nástrahami kryptomenových podvodov a zabránenie zneužívania kryptomenového priemyslu za nelegálnym účelom. Už skôr sme vás informovali o tom, že medzi základné povinnosti bude patriť zverejňovanie údajov o tvorbe cien a objemoch. Okrem toho firmy budú musieť držať svoje vlastné prostriedky oddelene od peňazí klientov a to aj vrátane kryptomien. Zákon bude regulovať obchodné platformy, ako aj digitálne peňaženky.
Regulácia prinesie aj nevýhody
Regulačné opatrenia týkajúce sa kryptomien je potrebné brať pozitívne a to aj napriek tomu, že môžu zasahovať do ich decentralizácie. Aj keď regulácia môže byť prínosom existuje aj viacero negatívnych vyplyvov, o ktorých sa dočítate v článku EÚ prijala komplexný zákon o kryptomenách. Zmena sa dotkne aj teba.
Jednoznačné definovanie kryptomien a jednotné pravidlá vytvárajú vhodnú pôdu pre expanziu adopcie. Problémom totiž je, že väčšina ľudí dodnes nedokáže vysvetliť, čo vlastne kryptomeny predstavujú.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Nová digitálna doba
MiCA je len súčasťou väčšieho balíka úpravy digitálnych financií, ktorého cieľom je formovať spoločný európsky prístup digitálneho financovania. Súčasťou balíka je napríklad aj zákon o digitálnej prevádzkovej odolnosti, ktorý sa týka aj poskytovateľov kryptomenových služieb.
Jedným z najväčších rizík môže byť, že zvyšok sveta bude stále fungovať mimo európskej legislatívy. Dokonca sa môže ukázať, že MiCA nebude fungovať a bude slúžiť ako odstrašujúci príklad pre ostatné krajiny. Európa stojí na prahu novej digitálnej doby, ktorá bude potrebovať aktualizované zákony a len čas ukáže, či MiCA bude obsahovať nejaké nedostatky.
Mohlo by ťa zaujímať: G7 stupňuje reguláciu kryptomien. Zmenám sa nevyhnú ani Slováci