Svet čelí vysokej inflácii a hotovostné peniaze strácajú hodnotu. V roku 2022 sme boli svedkami masívnych prepadov na globálnych trhoch a preto ani investície nemuseli priniesť očakávaný výsledok. Všeobecný návod na to, ako by sa mal každý pripraviť na recesiu neexistuje. Napriek tomu podľa správy Cointelegraph je viacero tipov, ktoré nám pomôžu prežiť tie najhoršie ekonomické obdobia.
Ochrana proti inflácii
V súčasnosti by každý mal investovať do aktív, ktoré reagujú na infláciu minimálne. Ako príklad môžeme uviesť zlato, striebro alebo komodity ako obilie, ropa, zemný plyn a podobne. Taktiež sa odporúča diverzifikovať do akcií a dlhopisov v pomere 60/40.
V neposlednom rade je asi najideálnejšou formou príjem z nehnuteľností a z prenájmu nehnuteľností. Dôležitá je predovšetkým diverzifikácia, ktorá pomôže v prípade, že začne zlyhávať konkrétny trh. V článku Neuveríte, ktoré bude najziskovejšie aktívum roka 2023, sme vám dokonca priniesli informácie o údajne najziskovejšom aktíve v roku 2023.
Rezerva
Vytvorenie akejkoľvek likvidnej rezervy je v časoch recesie taktiež nevyhnutné. Aj tu je ale dôležité diverzifikovať v oblasti fiat peňazí. Držanie iba jednej meny vytvára zvýšené riziko a naopak, ak držíte viacero svetových mien, zaisťujete sa proti zlyhaniu konkrétnej ekonomiky. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Držíte na účte iba eurá? Robíte chybu. Do akých mien sa oplatí investovať?
Všeobecne sa odporúča držanie nasledujúcich mien:
- Americký dolár
- Európske euro
- Švajčiarsky frank
- Japonský jen
- Britská libra
- Austrálsky dolár
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Analýza cashflow
V neposlednom rade by mal mať každý prehľad o svojich vlastných príjmoch a výdavkoch a to bez ohľadu na to, či je ekonomika v recesii. Existujú mnohé mobilné aplikácie, ktoré slúžia práve na tento účel. Cieľom je analýza výdavkov na mesačnej báze, kde viete jednoducho identifikovať, kde míňate najviac a kde by ste mohli ušetriť.
Výsledkom mesačného cashflow by malo byť pozitívne číslo. Sledovanie vlastných výdavkov je taká banálna vec, že mnohí ju podceňujú. Je to ale to najmenej čo môžete pre svoje financie urobiť.
Mohlo by ťa zaujímať: 4 zásady, ktoré ti zaručia investičný úspech