V minulom roku najväčšie svetové centrálne banky odštartovali svoj boj s rekordnou infláciou a to tým, že začali navyšovať úrokové sadzby. Eurozóna podnikla prvé kroky na bojovom poli v júli 2022, zdvihnutím sadzieb o 0,50%. Európska centrálna banka takmer rok neprestajne navyšuje úroky na stále vyššiu a vyššiu úroveň. Slováci to už intenzívne pociťujú na svojich hypotékach.
Napriek súčasným znepokojivým otrasom na bankových trhoch, ECB bez prižmúrenia oka, zdvihla tento mesiac základnú úrokovú sadzbu o ďalších 50 bázických bodov. Počas ôsmych mesiacov tak úrokové sadzby výrazne vzrástli, a to z 0 na 3,5%. Podrobne sme sa tomu venovali v nedávnom článku.
Slováci si už hypotéky nemôžu dovoliť
V reakcii na prísne reštriktívne opatrenia Európskej centrálnej banky, pristúpili k významnému navyšovaniu úrokových sadzieb aj banky na Slovensku. Hypotéky Slovákom počas posledného roka značne zdraželi.
V priebehu uplynulého týždňa znova navyšovali svoje úrokové sadzby na hypotekárne úvery aj najväčšie slovenské banky. V prípade niektorých fixácií sa sadzba zmenila takmer až o 1%.
Mnohí Slováci si za súčasných podmienok hypotéku nemôžu dovoliť. No keďže je inflácia stále na príliš vysokej úrovni, budúce vyhliadky taktiež nie sú práve ružové. S najväčšou pravdepodobnosťou toto nebolo ani zďaleka posledné zdražovanie bankových hypotekárnych produktov.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Takto vyzerajú úrokové sadzby na hypotéky po ich marcovom navýšení
Prinášame vám prehľad úrokov tých slovenských bánk, ktoré počas marca 2023 navyšovali svoje sadzby. Týka sa to VÚB Banky, Tatra Banky, UniCredit Bank a ČSOB. Na základe nimi zverejnených údajov, sme vám vypracovali prehľadnú tabuľku. Pri niektorých fixáciách vidíme, že už teraz prekonali hranicu piatich percent. Dá sa očakávať, že budú na kroky ECB podobne reagovať aj ostatné banky.
Keď si uvedomíme, že ešte pred rokom sa úverové sadzby na hypotéky pohybovali v rozpätí 1% až 1,5%, tak dnešná situácia, s úrokmi vo výške 4-5%, pôsobí takmer hrozivo.
Pred pár týždňami sme vám priniesli článok o tom, že úroky na Slovensku sú najnižšie zo všetkých krajín V4.
Nad infláciou sme ešte ani náhodou nezvíťazili
Cieľom Európskej centrálnej banky je dostať infláciu v eurozóne na primeranú úroveň 2-3%. Vo februári 2023 sa najvyššej finančnej inštitúcií svojimi nekompromisnými, reštriktívnymi opatreniami podarilo znížiť infláciu na 8,5%, z jej rekordnej hodnoty dosiahnutej v októbri 2022, ktorá bola na úrovni 11,5%. Miera inflácie na Slovensku v mesiaci február bola 15,4%. Keďže aktuálne hodnoty sú od cieľovej hladiny ešte poriadne ďaleko, mali by sme očakávať, že tieto agresívne opatrenia budú pokračovať aj naďalej.
Prečítajte si aj: Známy ekonóm varuje pred finančnou krízou. Prísť môže aj na Slovensko.