Finančná kríza hrozí na Slovensku
Finančná kríza hrozí na Slovensku. Zdroj: shutterstock.com/Cloudy Design/168 STUDIO/Loveshop

FED bojuje s vysokou infláciou prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb a na druhej strane plánuje finančne podporiť bankový sektor, ktorý dostal najväčšiu ranu od Lehman Brothers. Podľa správy News Bitcoin známy ekonóm David Rosenberg považuje súčasnú situáciu za predzvesť tvrdého dopadu ekonomiky.

Vo svojom príspevku sa odvolal na difúzny index aktivity. Difúzny index meria počet akcií, ktoré stúpli alebo vykazujú pozitívnu dynamiku. Určuje silu akciového trhu podľa toho koľko akcií zo dňa na deň stúplo resp. kleslo. Na základe tejto metriky Rosenberg predpovedá tvrdé pristátie.

Nižšie vidíme Philadelphia Federal Reserve (Philly FED), ktorý v minulosti presne predpovedal recesiu v USA s presnosťou 100 %. Metrika Philly Fed Manufacturing Index je založená na mesačnom prieskume od mája 1968 a v súčasnosti vykazuje známky recesie, o ktorej sme vás informovali už skôr.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Hrozí recesia aj na Slovensku?

V prvom rade je potrebné poznamenať, že recesia sa prelieva z ekonomiky do ekonomiky podľa toho ako úzko sú štáty na seba naviazané. Vieme, že slovenský priemysel je vysoko závislý od automobilového segmentu. To znamená, že ak sa z USA preleje recesia do západných európskych štátov, neminie to aj východnú Európu.

Známky recesie ale pociťujeme už dnes. Jedným zo základných príznakov je vysoká úroková miera, ktorá zdá sa stále nedosiahla vrchol. Zároveň sme v situácii kedy je inflácia stále vysoká a na Slovensku dokonca stúpla na úroveň 15,4 %. Reálna mzda na Slovensku klesla najviac za posledných 22 rokov a korporátne spoločnosti zvyšujú ceny viac ako o mieru inflácie. Zdá sa, že iné východisko ako recesia momentálne nie je.

Mohlo by ťa zaujímať: Banky kolabujú. Mali by sa báť o svoje peniaze aj Slováci?