Rok vojny na Ukrajine spôsobil nie malé ekonomické škody po celom svete a vrhol hlavne Európu do inflačnej krízy, ktorá je najhoršia za niekoľko desaťročí. Najhoršie z vojny, podľa predpokladov vyšla Ukrajina, ktorá by bez pomoci západu veľmi rýchlo prehrala vojnu a ekonomicky by utrpela veľké škody.
Európa bola zaskočená
Začiatok vojny spôsobil vrhnutie sankcií na Rusko, ktoré sa týkali aj dovozu plynu a ropy do Európy. Keďže sme závislí na dovoze z Ruska, vznikla prvotná otázka, ako zabezpečíme vykurovaciu sezónu a výrobu pohonných hmôt. V roku 2021 predstavoval dovezený zemný plyn 83 % z celkového množstva plynu v EÚ. Približne 50 % tvoril dovoz z Ruska a ďalších 50 % z ostatných štátov. Od apríla sa pomer začal výrazne meniť a ku dnešnému dňu tvorí dovoz z Ruska iba 10 %.
Najväčší dovozca plynu do Európskej únie je v súčasnosti Nórsko, s približne 25 % podielom. Nasleduje LNG z Kataru, USA a Nigérie.
Zo začiatku sme boli so sankciami opatrnejší, keďže mohla hroziť energetická kríza. Napriek tomu bol ciel dosiahnuť do niekoľkých rokov úplnú energetickú nezávislosť. Rusko nakoniec taktiež oznámilo sankcie v podobe odstavenia dodávok plynu do Európy, čím chcelo spôsobiť energetické škody a ohroziť vykurovaciu sezónu. Dovoz cez LNG zo vzdialenejších štátov ako je Rusko, výrazne predražil cenu plynu na burze, čo sa prejavilo aj na koncových cenách pre odberateľov.
Cena plynu na európskej burze sa obchoduje v súčasnosti na podobných hodnotách, ako pred začiatkom vojny. Pádu dopomohla hlavne stabilita v dovoze a zatiaľ zažehnanie energetickej krízy. Dokonca podľa správ TA3, aj Ukrajina má v súčasnosti dostatok plynu na celú vykurovaciu sezónu.
V dôsledku vysokej ceny plynu sa predražili aj ceny elektrickej energie, keďže značná časť sa vyrába z plynu. Na Slovensku štát garantoval zastropené ceny pre všetkých odberalov v prípade elektrickej energie na 199 eur/1 megawatthodina za elektrinu a 99 eur/1 megawatthodina za plyn.
Napriek tomu niektorým stúpli ceny v porovnaní s predchádzajúcim rokom o stovky percent. Čo malo za následok rekordný nárast inflácie až o 15 %. Najviac rástli práve ceny energií. Inflácia v Maďarsku, Estónsku, Litve a Lotyšsku je vysoko nad 20 %. Ceny energií sa prejavili aj na raste cien potravín.
Výsledné ceny plynu pre domácnosti, ako sme informovali, majú vzrásť nasledujúce roky na Slovensku o približne 50 %.
Dovoz a vývoz klesol, čaká nás prepad ekonomiky
V dôsledku vzájomných sankcií, dovoz a vývoz medzi svetom a Ruskom výrazne poklesol. Podľa webu ceskenoviny.cz, vojna na Ukrajine minulý rok znížila výkon nemeckej ekonomiky o 100 miliárd eur. Nemecko sa môže dostať do technickej recesie. Utrpel aj dodávateľských reťazec z Ruska.
Či už Rusko alebo európske štáty sa predbiehajú vo vyhláseniach, kto z vojny najviac profituje a koho zasiahli viac sankcie. Zatiaľ čo Rusko často tvrdí, že sankcie ich nepoškodili takmer vôbec, Európa priznáva, že sankcie mali negatívny dopad na obe strany. Najviac ale negatívne dôsledky cítiť na Ruskej strane.
Podľa IMF sa očakáva, že ruská ekonomika tento roka porastie iba o 0,3 %. A to zatiaľ z pohľadu pozitívnejšieho odhadu. Svetová banka a OECD dokonca očakávajú pokles o 3,3 %, respektíve 5,6 %. Na Slovensku hrubý domáci produkt v roku 2023 vzrástol iba o 1,1 % percenta. Napriek tomu reálna mzda, ako sme informovali, klesla najviac za posledných 22 rokov.
Dopad vojny a sankcií na Rusko
Rusko nemusí mať ani tak problém s HDP, ktorého pokles nie je až tak markantný, ako sa očakávalo ale s dlhodobým financovaním vojny. Sankcie môžu mať neskôr za následok, že Rusko nebude mať dostatok tovarov nie len na výrobu bielej techniky, ale aj súčiastok na výrobu zbrojnej techniky.
Skutočný dopad by sa mal začať prejavovať už tento rok, čo by mohlo oslabiť Rusko vo vojne s Ukrajinou. Rusko ale hľadá svojho spojenca na východe a to s Čínou, Indiou a štátmi BRICS, s ktorými dlhodobo obchoduje.
Ako informuje český portál finmag, cena ruskej ropy sa v dôsledku menšieho záujmu na burze prepadla. Aktuálne sa obchoduje na cene 45 dolárov, čo je iba o niečo viac ako cena za výrobné náklady, ktoré sú na 42 dolároch. Vývoz ropy z Ruska je prekvapivo rovnaký, ako v čase pred začiatkom vojny na Ukrajine. Tržby ale v dôsledku poklesu cien padli.
Najhoršie vyšla z vojny Ukrajina
Ak by EÚ a USA výrazne finančne a vojensky nepomohli Ukrajine, tak vojny by mohla do mesiaca skončiť. EÚ sa tento rok zaviazala mesačne pomáhať 1,5 miliardy eur. Vysoko zvýhodnené dlhodobé pôžičky majú pomôcť ku stabilite. Ukrajinský parlament schválil na rok 2023 rekordný rozpočet 38 miliárd dolárov. To je približne dvojnásobne viac ako sú príjmy krajiny. Ako citoval denník pravda: „Vojna je drahá. Veľmi drahá,” povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Začiatkom tohto roka USA poslali Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote takmer 4 miliardy dolárov.
Prečítaj si aj: Stačí iba málo. Tieto rady ti vedia každý mesiac ušetriť stovky eur