Bitcoin mal byť pôvodne niečo iné, ako je v súčasnosti – Čo sa vlastne stalo?

Novinky Ako sa zmenil bitcoin od vzniku?
Ako sa zmenil bitcoin od vzniku? Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Maridav
BitmarketsBitmarkets

Koncept bitcoinu vznikol v roku 2008. O rok neskôr bola spustená sieť a vyťažený vôbec prvý bitcoin. Zakladateľ Satoshi Nakamoto sa o sieť staral sám tak dlho, dokým nenastala adopcia a ľudia ho nezačali používať.

V tej dobe ešte internet bol veľmi divoké miesto a iba zlomok populácie vedelo narábať s niečím takým, ako je bitcoinová sieť. Postupnou adopciou oboch technológií sa všetko začína digitalizovať. V súčasnosti k tomu, aby sme vedeli nakúpiť a držať bitcoin, nám stačí pozrieť si niekoľko návodov a venovať hodinu času. A to za okolností, že doteraz o ňom nič nevieme. Z pôvodného konceptu sa ale, žiaľ, výrazne odklonil a bitcoin už nie je to, čo pôvodne mal byť a na čo mal slúžiť. Prečo tomu tak je?

Čisto peer to peer verzia elektronickej hotovosti umožňuje online platby, ktoré sa posielajú priamo medzi dvoma stranami bez toho, aby prešli cez finančné inštitúcie.

Takto znie veta pôvodného konceptu. Samozrejme, z technologického hľadiska je bitcoin stále rovnako zaujímavá možnosť, ako prakticky anonymne a bez tretej strany posielať peniaze. Problém je ale niekde inde.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin zničili centralizované inštitúcie

Od roku 2016 evidujeme rapídny nárast centralizovaných búrz, ktoré jednoducho sú pohodlnejšie a ľudia nemusia svoje kryptomeny posielať na svoje peňaženky.

Zatiaľ žiadna kryptomenová burza neposkytla 100 % záruky svojich rezerv a záväzkov. Po krachu FTX niekoľko týždňov boli pokusy aspoň zverejniť stavy peňaženiek. Mňa ale ako klienta nezaujíma, že burza má na účte 10 miliárd dolárov v rôznych kryptomenách, keď jej záväzky, respektíve vklady používateľov, môžu byť 20 miliárd. Zvyšok sa minul v roku 2021 na drahý marketing. Žiaľ, takáto bola realita v prípade burzy FTX.

Som si takmer istý, že medzi desiatkami známych kryptomenových búrz, sa skrýva „ďalšie FTX”. Otestovať to ale reálne nevieme, pretože donútiť ľudí vybrať si čo i len na jeden deň všetky kryptomeny z burzy, sa aj po niekoľkých pokusoch nepodarilo.

Príchodom nového rastúceho trendu, o ktorom sa začína v komunite špekulovať, sa nedá vylúčiť, že už nový krach nepríde, pretože burzy cez zisky za poplatky pokryjú svoje dlhy. Napriek tomu minulosť už vrátiť nevieme a rok 2022 negatívne pošpinil bitcoin a ostatné známe kryptomeny, ktoré mali byť decentralizovaný nástroj na výmenu online peňazí.

Takto vyzeral domino efekt krachov kryptomenových spoločností v roku 2022:

Čo sa môže zmeniť?

Žiaľ, trend sa uberá smerom ku koncu P2P búrz. Nahrádzajú ich centralizované zmenárne, ktoré sú jednoduchšie na použitie, nemusíme vlastniť peňaženku a hlavne sú lacnejšie. Nedávno ohlásila koniec dokonca najznámejšia P2P zmenáreň: Aktuálne: Jedna z najznámejších kryptozmenárni ohlasuje koniec – Peniaze by ste mali vybrať čo najskôr

Každému, kto sa ma pýta ako začať s kryptomenami, odporúčam si ich kúpiť na burze, kde sú lacné poplatky a vybrať na hardware peňaženku. A to aj keď by mi povedal, že chce každý mesiac nakupovať za 60 eur. Prvý mesiac by som v prvom rade zainvestoval do peňaženky a až potom nakupoval kryptomeny.

Peňaženka nám zostane už navždy, aj keď tam o 5 rokov budeme mať napríklad tisícky eur. Vždy budú v bezpečí a mimo burzového chaosu, ktorý sa v každom ďalšom bull markete môže dookola opakovať. Ako sa hovorí, neverte nikomu okolo seba, iba sebe.

Zastaviť krach búrz určite nemôžeme, ale nemusíme byť tí, ktorých takto burzy okradnú o desiatky miliárd dolárov svojim zlým zaobchádzaním a nevážením si kryptomenových prostriedkov.

Sleduj nás aj na našom novom Discorde. Neuniknú ti nové informácie z kryptomenového sveta. Zároveň sa môžeš v komunite pýtať akékoľvek otázky. Radi ti poradíme. Pridaj sa cez tento odkaz.

Trend držania kryptomien na burze upadá

Pozitívne je, že počet mincí bitcoinu na burzách od roku 2020 klesá. Každý krach kryptomenovej spoločnosti síce prináša negatívne následky pre najznámejšiu kryptomenu, ale zároveň sa zvyšuje povedomie o tom, prečo nemať kryptomeny na burze.

Kryptomeny, ako som spomínal, by sme mali na burze nakúpiť a následne hneď vybrať. Staking síce môže byť lákavý, ale väčšinu mincí viete aj na hardware peňaženky stakovať s odmenou nad 5 %.

Prečítaj si aj: Výber šéfredaktora – Čaká nás ťažký týždeň na kryptomenovom trhu

txbtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.