Reč je o kryptomenách, ktoré riešia umelú inteligenciu a big data. Posledné týždne veľký nárast zaznamenal ChatGPT, ako umelá inteligencia vytvárajúca napríklad texty podľa zadania. Na vlne hypu, ako sme informovali v poslednom článku, sa vezú aj niektoré kryptomeny ako napríklad Fetch.ai.
Kryptomeny riešiace umelú inteligenciu sú najziskovejšie
O umelej inteligencií sa viac začalo hovoriť už minulý rok. Dokáže vytvárať obrázky podľa zadania, marketingové texty a dokonca písať články. Známy kryptomenový projekt SingularityNET napríklad ponúka decentralizovaný marketplace, kde môžu vývojári zverejňovať svoje produkty.
Projekt Alethea vie vytvoriť vlastnú osobu s presnými charaktermi, ktoré mu zadáte. A ku najznámejším projektom, síce zatiaľ bez akcií či vlastnej kryptomeny, určite patrí ChatGPT, ktorý posledné mesiace zažíva veľký ošiaľ.
Prečo má zmysel investovať do umelej inteligencie
Celá technológia je iba v samom zrode. Čo na jednej strane predstavuje podobnú investičnú príležitosť ako kúpiť podiel v startupe. Na strane druhej, nikto nevie, či sa osvedčí aj dlhodobo a či ju ľudia budú používať.
Zatiaľ využitie rapídne rastie, čo sa s veľkou pravdepodobnosťou prejaví aj na cenách akcií a kryptomien už v prvej polovici tohto roka. Dokonca sme už mohli byť svedkami udalosti, že AI dokázala napísať celý článok a ušetriť veľkú časť peňazí pre redakciu. Prípadne nachystať marketingový text pre reklamné kampane.
V porovnaní napríklad s metaverze, ktorý sa aktívne snaží vyvíjať spoločnosť Meta, neboli do novej technológie, zatiaľ málo využitej, vyhodené desiatky miliárd dolárov.
Môžeme byť zatial kritickí, že AI nie úplne všetko zvládne autonómne, prípadne musíme do procesu zasiahnuť, avšak všetko sa zatiaľ iba vyvíja a prispôsobuje. Neskôr táto technológia môže nahradiť časť práce ľudí a šetriť firmám nemalé peniaze. Tvorcovia za to môžu inkasovať odmenu a cena akcií a kryptomien týchto firiem na základe generovania cashflow bude dlhodobo rásť.
Ako vyzerá aktuálne vývoj na trhu?
Niektoré kryptomeny viazané na AI vyleteli za posledný týždeň o stovky percent. Najrýchlejšie rástol SingularityNET s viac ako 200 % ziskom. Za ním nasleduje Artificial Liquid Intelligence.
Väčšina kryptomien z tohto sektora neprekonala historické maximá. Preto ak záujem o využitie bude narastať, čo sa nepochybne dá očakávať, rast môže pokračovať aj nasledujúce mesiace.
Prečítaj si aj: Túto kryptomenu kupujú najväčší hráči. Jej cena raketovo rastie