Bitcoin je často označovaný za aktívum bez vnútornej hodnoty, a že jeho cena nakoniec klesne na nulu. Podľa portálu Finbold bol označený za mŕtvy už 471-krát a zdá sa, že podobných názorov bude v budúcnosti len pribúdať. Medzitým ale bitcoin neustále dosahuje z dlhodobého hľadiska vyššiu cenu.
Metrika obsahuje údaje od známych kritikov a stránok s významnou sledovanosťou a ukazuje, koľkokrát bol bitcoin vyhlásený za mŕtvy. Údaje boli získané z informačnej platformy o kryptomenách 99bitcoins.
To, že čas ukáže pravdu, sa v prípade bitcoinu javí ako nezlomný fakt. Bitcoin totiž má vnútornú hodnotu a jeho cena nemôže klesnúť na nulu. Prečo? Ak bude existovať skupina ľudí, ktorá bude bitcoinu dôverovať, jeho vnútorná hodnota bude krytá dôverou ich držiteľov.
Bitcoin má vnútornú hodnotu
Fiat meny sú kryté presne takou istou dôverou ako bitcoin. Jediný rozdiel je v tom, že ich volatilita je omnoho nižšia. Preto dôvera držiteľov kryptomien nie je taká pevná ako dôvera vo fiat peniaze. Vysoká volatilita kryptomien mnohých odrádza, pretože ich držitelia nemôžu odhadnúť, koľko produktov alebo služieb si za ne budú ne druhý deň môcť kúpiť.
BTC dokonca mnohí označujú aj za Ponziho schému, o čo sme vás informovali v článku Generálny riaditeľ JPMorgan – Názor nezmením. Bitcoin je decentralizovaná Ponziho schéma. Najväčšia kryptomena na svete ale nespĺňa základné podmienky fungovania Ponziho schémy, pretože nie je riadená centrálne a nevypláca nových investorov z vkladov starých.
Bitcoin bol vyhlásený za mŕtva dokonca aj 8. novembra 2021, kedy sa nachádzal v oblasti historického maxima, podľa správy Spectator. Zatiaľ čo si mnohí myslia, že kryptomena je podvod a spadne na nulu, BTC sa v čase písania článku obchoduje na cenovej úrovni 23 430 dolárov. Podľa údajov CoinMarketCap dosahuje trhovú kapitalizáciu 452 miliárd dolárov a denný objem obchodov 29 miliárd dolárov. Dokonca má za sebou najziskovejší januárový rast desaťročia, o čom sme vás informovali v článku Bitcoin má za sebou najziskovejší január desaťročia. Čo nás čaká vo februári?
Mohlo by ťa zaujímať: Anketa – Sú kryptomeny podvod, alebo budúcnosť bankovníctva? Takto to vnímajú Slováci