Oči investorov celého sveta sa dnes upierali do Washingtonu. Federálny rezervný systém (FED) na svojom prvom zasadnutí v roku 2023 rozhodoval o smerovaní ekonomiky na tento rok. Potešil svojim rozhodnutím investorov?
FED diktuje tempo svetového rastu
FED ako súbor najväčších bankových subjektov už od roku 1913 rozhoduje o smerovaní menovej politiky v USA. Americká ekonomika zároveň patrí k najväčším ťahúňom vo svete a preto je vplyv FED-u na celosvetové ekonomické dianie tak významný. Kroky najvyšších bankárov preto pozorne sleduje celý svet a vyhlásenia Jerome Powella určujú pohyby trhov. Investori a obchodníci sú teda v deň zasadnutia FOMC vyzývaní ku zvýšenej ostražitosti.
FOMC
Federal Open Market Committee (Federálny výbor pre voľný trh) – skrátene FOMC je výbor FED-u, ktorý rozhoduje o zmenách úrokových sadzieb v USA. Zasadá 8 krát do roka a jeho rozhodnutia majú vždy veľký vplyv na dianie na trhu.
Po výraznom zvyšovaní úrokových sadzieb v roku 2022, kedy sa pravidelne zvyšovali o 50 až 75 bázických bodov po každom zasadnutí FED-u, investori očakávali spomalenie. Všeobecne bol očakávaný nárast o jednu štvrtinu percenta. To malo úrokové sadzby v USA priviesť na úroveň 4,5 – 4,75 %.
Zdroj: tradingeconomics.com
Dôvodom týchto predpokladov bol fakt, že americká ekonomika cíti postupné znižovanie inflácie. Aktuálny stav inflácie v USA je 6,5 %, čo predstavuje významný posun. Za znížením inflácie stojí hlavne včasná intervencia FED-u, ktorý začal konať značne skôr ako ECB.
Predikcie členov FOMC z konca minulého roka hovorili o postupnom navýšení úrokových sadzieb na hranicu okolo 5 %. Nasledovať by malo udržanie tejto hodnoty až do času, kedy sa inflácia nebude blížiť ku požadovaným 2 %.
Trh práce sa ochladzuje
Hlavným dôvodom pozitívneho nastavenia prognóz výsledkov FOMC bol ukazovateľ ECI – Indexu nezamestnanosti. Aj keď to znie paradoxne, FED víta zvyšovanie nezamestnanosti a spomaľovanie ekonomiky, pretože to v konečnom dôsledku prispeje aj ku zníženiu inflácie.
Dáta predložené členom FOMC v utorok ukazujú, že index podpory v nezamestnanosti sa v poslednom kvartáli 2022 znížil na 1 %, namiesto očakávaných 1,1 %, čo podľa podpredsedníčky Lael Brainardovej pomôže ku „jemnejšiemu pristátiu”.
“Je naďalej možné, že pokračujúce zmierňovanie agregátneho dopytu by mohlo uľahčiť ďalšie uvoľňovanie na trhu práce a znižovanie inflácie bez výraznej straty zamestnanosti,” uviedla Brainardová v nedávnom prejave.
Čo bude nasledovať?
Na trhoch posledný mesiac vládla veľmi pozitívna nálada. Radosť ale veľmi skoro môže vystriedať panika na trhoch. Dnešné zvyšovanie sadzieb síce bolo miernejšie, ale neznamená úplný koniec. Podľa prognóz nás minimálne jedno, alebo ďalšie dve zvyšovanie o 25, alebo 50 bázických bodov čaká.
Dokým sa budú sadzby zvyšovať, trh nemá dôvod ku rastu. Ak neuvidíme nové dno na akciovom a kryptomenovom trhu, tak minimálne pravdepodobnosť rastu je pomerne malá. Najpravdepodobnejšie scenáre, ktoré môžeme očakávať, bude pokles na nové dno alebo stagnácia na súčasných hodnotách.
Veľký strašiak, hlavne v Európe je stále vysoká inflácia a zvyšujúce sa ceny energií. To môže počas tohto roka spôsobiť vypuknutie ďalšej globálnej krízy. Tá by mohla zamiešať kartami v mnohých odvetviach.
Prečítaj si aj: Aktuálne: FED pokračuje v razantnom boji s infláciou. Zvyšuje úrokové sadzby o ďalších 25 bodov