V roku 2017, ešte ako študenta strednej školy, ma nadchli kryptomeny a ich cenový rast. Na začiatku som o nich nič nevedel. Neskôr som ale začal čítať rôzne knihy a sledovať hlavne Juraja Karpiša, ktorý sa im v tej dobe na Slovensku ako jeden z mála aktívne venoval.
Prvotný pohľad na kryptomeny a nájdenie klenotu
Z názoru, že sa jedná iba o digitálne peniaze bez hodnoty som postupne zistil, že niektoré projekty riešia zaujímavé problémy a majú potenciál zmeniť svet. Jeden zo za mňa veľkých objavov bol v tej dobe binance coin, za ktorým stála najrýchlejšie sa rozrastajúca burza Binance.
V tom čase samozrejme situácia na kryptomenovom trhu bola výrazne odlišná ako dnes. Najväčšie nákupy netvorili veľké fondy, ale retail používatelia. Preto stratégia sledovania pohybov peňaženiek fondov a ich reporty, do ktorých kryptomien investujú, vtedy neexistovala.
Za mňa jediný účinný spôsob ako si vytvoriť portfólio z kvalitných kryptomien bolo sledovať fundamenty, napredovanie projektov a ich použiteľnosť. V prípade binance coinu som približne 4 mesiace po zalistovaní na burzy spozoroval jednu, pre mňa najdôležitejšiu informáciu, vďaka čomu sa dostala do môjho výberu kryptomenového portfólia. Zároveň aj neskôr sa stala najziskovejšia z celého výberu.
Ako som si vybral „správnu” kryptomenu
Budovať si investičnú stratégiu je dlhodobá cesta. Najviac mi pomohlo, keď som skúšal rôzne kryptomeny nakúpiť a neskôr dopodrobna rozoberal svoje rozhodnutie, prečo som kúpil práve túto kryptomenu. Behom 2 rokov mi najlepšie vychádzala stratégia investovania do kryptomien, za ktorými stoja firmy generujúce zisk. Napríklad VeChain, spomenutý binance coin a neskôr ma zaujal aj Uniswap, ktorý riešil problémy centralizovaného obchodovania na burze. V súčasnosti mi výrazne pomáhajú nástroje od messari.io, kde si viem sledovať, kam veľké fondy investujú peniaze.
Zároveň podľa onchain dát hľadám kryptomeny, ktorým rastie aktivita na peňaženkách a počet užívateľov. Sú to dôležité fundamentálne ukazovatele, ktoré ukazujú reálny záujem.
Takto vieme pomerne jednoducho nájsť málo známe kryptomeny s potenciálom veľkého rastu. Sledujeme, či do nej investujú veľké fondy a akým tempom sa zvyšuje aktivita v sieti. Čím je vyššia, o to viac rastie aj dosah a dopyt po nákupe. Posledný údaj, ktorý sledujem, je generovanie ziskov danej firmy, ktorá stojí za projektom.
Prečo mi binance coin zarobil 25 000 dolárov
Binance coin som nakupoval ešte v roku 2017 na cene okolo 6 dolárov. Nákupy som realizoval postupne podľa stratégie DCA. Až do prvej polovičky roka 2021. Celkovo som sa z investície 1 000 dolárov dostal na 25 000 dolárov.
Dokonca ak by som každý mesiac od roku 2017 až do dnešného dňa investoval 10 dolárov, tak hodnota účtu by bola až 65 000 dolárov.
Prečítaj si aj: Toto je najväčší problém, ktorý majú kryptomeny – Takmer vôbec sa o ňom nehovorí