Generálny riaditeľ JPMorgan Chase, Jamie Dimon, podľa portálu News Bitcoin označil bitcoin v rozhovore pre CNBC za podvod. Dokonca očakáva, že Satoshi Nakamoto sa odhalí a upraví celkovú ponuku 21 000 000 mincí. Tento scenár je pre fanúšikov kryptomien nepredstaviteľný a dokonca aj nereálny.
Dimona neprekvapil ani krach kryptomenovej burzy FTX, keďže celý trh považuje za decentralizovanú Ponziho schému, o čom sme vás informovali už skôr. Čo ale vzbudilo najväčší rozruch sú pochybnosti generálneho riaditeľa o ponuke najväčšej kryptomeny na svete.
„Ako viete, že sa zastaví na 21 miliónoch? Možno sa dostane na 21 miliónov, objaví sa Satoshi Nakamoto a bude sa vám všetkým smiať. A dovtedy si vyberie miliardy dolárov,” povedal Jamie Dimon.
Vyjadrenie je obzvlášť úsmevné, keďže posledný bitcoin bude vyťažený pravdepodobne až v roku 2140 a je nereálne aby sa Satoshi Nakamoto dožil takého vysokého veku. Na druhej strane zmena ponuky bitcoinu je tiež nemožná. Bezpečnosť siete zabezpečujú baníci, ktorí nie sú motivovaní zvýšiť ponuku BTC, pretože by to tlačilo cenu nadol.
Bitcoin má pevnú nemennú ponuku
Dôležité je vedieť, že neexistuje jedna, desiatky alebo stovky verzií zdrojového kódu bitcoinu. Každý uzol v sieti disponuje nezávislým softvérom, ktorý odmietne akékoľvek neplatné bloky. O tom, ako prebieha mechanizmus Proof of work, sa môžete viac dočítať v článku Čo je to Proof of work a ako funguje na kryptomenách?
Na zmene ponuky by sa museli dohodnúť takmer všetci účastníci trhu a zmeny by boli integrované do bitcoinového jadra. Komunita by musela súhlasiť s aktiváciou nového súboru pravidiel kolektívne. To znamená, že existuje možnosť hard forku, ktorý vytvorí paralelnú sieť s novou ponukou, ale pôvodná bitcoinová ponuka 21 miliónov mincí ostane nedotknutá.
Bitcoin je ovládaný decentralizovanou masou ľudí, ktorí nedokážu svojvoľne meniť zdrojový kód. Decentralizácia a pevne stanovená ponuka nedovoľuje navýšenie počtu mincí v obehu. Z tohto dôvodu bolo vyjadrenie Jamieho Dimona predmetom okamžitej kritiky na sociálnych sieťach.
Mohlo by ťa zaujímať: Kryptomeny rastú – situácia s ktorou počíta málokto môže trend otočiť