Ako neprísť v kryptomenách o peniaze. Riaďte sa týmito 5 bodmi

Novinky Ako neprísť o kryptomeny
Ako neprísť o kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Winston Springwater a shutterstock.com/Elnur
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Podvodníci sa počas posledného desaťročia z ulice postupne presúvajú do online sveta. Obeťami sú aj kryptomenoví používatelia, ktorí sú zlákaní marketingom a nekalými praktikami, aby zverili svoje peniaze do nesprávnych rúk. Nám nezostáva nič iné, len proti tomu bojovať a upozorňovať na podvody a kriminálne praktiky. Preto sme pripravili pre vás jednoduchý manuál v 5 stručných bodoch, ktorý vám pomôže vyhnúť sa podvodom a neprísť tak o peniaze.

Peniaze sú v bezpečí na peňaženke, nie burze!

Momentálne najhorúcejšia téma v kryptomenovom svete je držanie peňazí na burzách. Kvalitné burzy ako Binance alebo OKX síce poskytujú lacný a bezpečný nákup, ale 100-percentnú záruku nie! Toto sú 3 hlavné dôvody, prečo je držanie peňazí na burze rizikové:

  1. Burza môže byť hakcnúta a je jedno, aký systém zabezpečenia má alebo koľkými zamestnancami disponuje. Názornú ukážku si môžeme ukázať na burze MtGox, ktorá bola v roku 2013 najväčšou burzou na svete a aj tak bola hacknutá. Ukradnuté boli takmer všetky prostriedky klientov, ktorí sa do dnešného dňa k peniazom nedostali.
  2. Zlyhanie zamestnancov môže byť ďalší z problémov búrz, ktorý treba brať do úvahy, pokiaľ ich chceme využívať. V tomto prípade je názornou ukážkou osud burzy FTX, ktorá bola minulý mesiac bola hacknutá.
  3. A na záver tu máme opäť príklad s burzou FTX a k tomu pridávame aj Celsius. Obidve spoločnosti sa dostali do platobnej neschopnosti, lebo peniaze investorov používali na súkromne účely alebo ich požičali ďalšej strane, ktorá im ich nevrátila. Inak povedané, tieto 2 spoločnosti použili vaše peniaze na účely, ktoré v žiadnom prípade nie sú prípustné.

Aj napriek všetkým rizikám nemusíme úplne eliminovať nákup kryptomien na burzách. Ak chceme obchodovať, môžeme kapitál rozložiť na viacero búrz (napríklad 5) a na každej z nich rovnomerne obchodovať. Prípadne kryptomeny iba nakúpiť a hneď poslať na hardvérovú peňaženku, alebo použiť P2P zmenárne a kryptomeny za eura si priamo vymeniť s druhou osobou. Tento tip je rovnako s minimálnym, ak nie nulovým rizikom. Použiť na to môžeme napríklad burzu Bisq.

Na záver dodávame, že burzy by primárne mali slúžiť iba na rýchly nákup kryptomien a následne by sme ich mali vybrať na bezpečné miesto. Odporúčame si zaobstarať peňaženku Ledger alebo Trezor.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Futures burzy sú osudové pre obchodníkov

Druhý hlavný dôvod, s ktorým sa stretávame pri nakupovaní alebo obchodovaní kryptomien, je naše vlastné zlyhanie. Obchodovanie si veľa začiatočníkov predstavuje ako jednoduché a ziskové. V skutočnosti je iba zlomok z nich ziskových. Najväčšie straty sa tvoria na futures trhoch, kde sa môže obchodovať s vysokou pákou a spáliť celý účet sa dá aj za minútu.

Na začiatok si môžeme obchodovanie vyskúšať s malým kapitálom a hlavne rozumne. Alebo sa obchodovaniu úplne vyhnúť a iba pravidelne investovať do kryptomien. Odporúčame si viac naštudovať tému DCA a pravidelného investovania: DCA: najlepší obchodný systém na kryptomeny – oplatí sa používať?

Futures môže byť lákadlom pre obchodníkov zarobiť viac, ale rovnako sa zvyšuje na opačnej miske váh aj vaše riziko, a preto neskúsení obchodníci veľmi rýchlo všetko prerobia. Ako sa hovorí, pomaly ďalej zájdeš, preto sa radšej uskromniť so stabilným obchodným a investičným systémom, ako s túžbou po rýchlom zbohatnutí, ktoré končí vždy osudovo.

Obchodovanie na futures trhoch

Obchodovanie na futures trhoch. Zdroj: shutterstock.com/shevtsovy

Podvodníci vás lákajú na veľké zisky

Pozor si treba dávať hlavne na podvody. Vo väčšine prípadov ide o 2 typy: investovanie do Ponziho schémy alebo odovzdanie svojich peňazí podvodníkom. Nedá sa ale vylúčiť, že časom pribudnú aj sofistikovanejšie podvody. V minulosti boli známe hlavne ransomware vírusy, ktoré ste si veľmi ľahko cez mail stiahli do počítača a vydierač po vás požadoval kryptomeny. Aby ste sa dostali k dátam, museli ste zaplatiť výpalné. Ako sa tomuto typu podvodu vyhnúť si povieme v ďalšom článku.

Investovanie do Ponziho schémy: V tomto prípade vám sľubujú veľké zisky v rádoch aj stoviek percent ročne. Dokonca vo väčšine prípadov aj vyplácajú peniaze a viete sa k ním aspoň nejakú dobu dostať, dokonca aj zarobiť. Ale iba ak ste medzi prvými, ktorí investujú. Má to ale jedno ale. Ponziho schémy fungujú na princípe vyplácania starých používateľov novými, takže negenerujú žiadny príjem, iba sa peniaze používateľov prelievajú medzi účtami, a tí, čo prišli skôr, zarobia na úkor tých, čo do projektu prišli neskôr. Nedajte sa zlákať na veľké zisky. A ani na to, že projekt vypláca, tak určite bude fungovať a vyplatí aj mne. Už o hodinu nemusí fungovať vôbec.

Viac o Ponziho schéme a kryptomenách si prečítajte v našom článku: Sú kryptomeny Ponziho schéma?

Investovanie do podvodov: v druhom prípade najčastejšie narazíte na podvod cez reklamy alebo vám volá niekto s ponukou zbohatnúť. Stačí vložiť iba 200 eur a už celý život nemusíte nič robiť. Dokonca vám bude chodiť na účet každý deň 1 000 eur. Známa ponuka z reklám je rovnako podvod a peniaze už nikdy neuvidíte.

V skutočnosti peniaze pošlete niekomu na účet. Ten niekto je osoba, kto sa vydáva za akože vášho bankára alebo pomocníka pri správe kapitálu. Síce na virtuálnej peňaženke vidíte, ako zarábate, ale keď si zisk budete chcieť vybrať, narazíte na problém. Obvykle od vás daná osoba bude požadovať ďalší vklad na vymyslené overenie identity a takto iba pošlete podvodníkovi ďalšie peniaze. Ak ste videli podobný typ reklamy alebo už priamo sa vám nešťastne podarilo zapojiť sa do tohto podvodu, ihneď s tým skončite a nikde nič neposielajte. Podvodník sa z vás bude snažiť vytiahnuť viac a viac peňazí a nikdy ich už neuvidíte!

Investícia do neznámych projektov je veľké riziko

Ďalší typ rizika v krypotmenovom svete nebudeme priamo navádzať na podvod, ale skôr viesť k nemorálnym praktikám, cez ktoré projekty od vás chcú vylákať iba peniaze a produkt sa reálne ani nebude vyvíjať.

Na Slovensku najznámejší projekt je British Asset, za ktorým stojí Jiri Čmolík. Ten sľubuje, že cena ich kryptomeny, ktorú si máte kúpiť, čoskoro rapídne vyrastie. Samozrejme, opäť ide o nekalé praktiky. Na burze nič nie je garantované a jediný cieľ je z vás vytiahnuť čo najviac peňazí.

Dokonca si treba dávať pozor aj na niektoré zabehnuté projekty, ktoré fungujú niekoľko rokov a majú svoje projekty už vybudované. Pokiaľ ich cena ale neustále klesá, tak je tiež na zváženie, či do nich investovať svoje peniaze.

Hesla a seedy musia byť uložené bezpečne

Keď už sa rozhodnete investovať, dôležité je si vytvoriť portfólio. Nižšie môžete vidieť ukážku nášho:

Rozloženie portfólia

Rozloženie portfólia. Zdroj: cryptocompare.com

V poslednom kroku by ste ich mali mať bezpečne uložené. Ako sme spomenuli, burzy by mali slúžiť iba na nákup, nie na držanie. Na držanie je najlepšie použiť hardvérovú peňaženku. Ako heslo dostaneme 24 slov (známe ako seed fráza), ktoré si v žiadnom prípade neukladajte na počítači. Nikdy neviete, či si omylom si nestiahnete vírus, ktorí bude prehľadávať vaše súbory na PC a dostane sa až k vášmu seedu k peňaženke. Ako to skončí, si asi každý môže domyslieť. Preto je optimálne si seed zapisovať na papier a schovať na bezpečné miesto, alebo vyryť do kovovej doštičky.

Prečítaj si aj: Kryptomeny budú mať v roku 2023 tri veľké príležitosti, ktoré môžu naštartovať globálne prijatie

txbtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.