5 kryptomien, ktoré sa vyznačujú vysokou bezpečnosťou. Ochránia vaše investície?

Analýzy Bezpečné kryptomeny
Bezpečné kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/metamorworks
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

S rastúcou globálnou digitalizáciou sa otázka bezpečnosti stáva čoraz dôležitejšou. Masívne úniky osobných údajov zo známych platforiem a spoločností zneistejú ľudí, ktorí hľadajú anonymné a decentralizované spôsoby, ako chrániť svoje údaje a financie.

V dnešnom článku sme pre vás vybrali 5 kryptomenových projektov, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou decentralizácie, bezpečnosti a anonymity.

Bezpečné kryptomeny

1. Monero

Prvou kryptomenou je projekt Monero. Ide o decentralizovanú kryptomenu s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá bola vytvorená už v roku 2014 a zaraďuje sa medzi najviac bezpečné kryptomeny. Sieť sa považuje za vysoko anonymnú a bezpečnú a vznikla ako anonymný variant voči Bitcoinu. Na ochranu súkromia používateľov používa jedinečnú techniku nazývanú kruhové podpisy. Táto technika umožňuje Moneru zakryť totožnosť odosielateľa a príjemcu transakcie, čím sťažuje sledovanie alebo vystopovanie pohybu finančných prostriedkov cudzími osobami. Ak túžite po anonymných prevodoch, ktoré nedokáže tretia strana vysledovať a identifikovať, Monero je váš projekt. Treba si však uvedomiť, že nejde o investíciu, skôr o anonymné platidlo.

Monero

Kryptomena Monero je obľúbená medzi zástancami anonymity a bezpečnosti. Zdroj: shutterstock.com/Cryptographer

2. Dash

Dash je ďalšia decentralizovaná kryptomena s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá vznikla ako Monero v roku 2014. Považuje sa za anonymnú a bezpečnú kryptomenu, pretože na ochranu súkromia používateľov používa techniku nazývanú PrivateSend. Táto technika umožňuje, aby Dash miešal transakcie medzi sebou, čím sťažuje cudzím osobám určiť, ktorá transakcia patrí ktorému používateľovi.

Dash disponuje funkciou InstantSend. Tá umožňuje takmer okamžité transakcie, čo urýchľuje využitie Dashu v praxi ako anonymné platidlo. Súčasťou zabezpečenia siete a ochrany pred útokmi sieť využíva pokročilé kryptografické techniky. Ide o projekt, ktorý viac korešponduje s pôvodnou myšlienkou kryptomien ako súčasné kryptomeny novej generácie, ktoré sa viac stali investičnými aktívami ako platidlami.

3. Zcash

Zcash je tiež výrazne decentralizovaná kryptomena. Jej vznik siaha do roku 2016 a podobne ako Monero či Dash sa snaží poskytnúť používateľom siete maximálnu anonymitu a bezpečnosť. Súčasťou jej kryptografickej funkcie je tzv. dôkaz o nulovej znalosti, čo sa v praxi prejavuje tak, že transakcie na blockchaine Zcash nie sú verejne viditeľné a nedajú sa vystopovať vrátane identity odosielateľa. Používatelia siete Zcash si môžu vybrať z dvoch spôsobov, ako budú realizovať platby: transparentne, teda verejne ako v prípade Bitcoinu, alebo pod ochranou, teda anonymne.

Zcash

Zcash. Zdroj: shutterstock.com/Stanslavs

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Sme svedkami konca éry kryptomien? Tri dôvody, prečo sa kritici kryptomien mýlia (Komentár)

4. PIVX

Ďalším projektom je kryptomena PIVX, ktorá je oproti predchádzajúcim príkladom menej známa. Vznikla ako Zcash v roku 2016 ako fork kryptomeny Dash a špecializuje sa na anonymitu a bezpečnosť. Aby ich zabezpečila, vývojári prišli s algoritmom zPoS (zero-proof of stake). Algoritmus umožňuje anonymizovať identitu osoby, ktorá stakuje token PIVX a sťažuje vysledovanie transakcií treťou stranou. Benefitom siete je opäť vysoká rýchlosť transakcií, a to vďaka funkcii SwiftX, ktorá de facto umožní okamžitú realizáciu prevodu.

5. Zcoin

Posledným projektom, ktorý si spomenieme, je kryptomena Zcoin. Ide o ďalší projekt v sérii anonymných a bezpečných sietí, ktoré vznikli v roku 2016. Na ochranu súkromia používateľov používa techniku nazývanú zero-knowledge proofs, ktorá umožňuje anonymizovať transakcie a nevysledovať ich odosielateľa. Využíva tiež technológiu Zerocoin, ktorá zahmlieva históriu transakcií, čo znemožňuje retrospektívne vyhľadať, z akej adresy bola vykonaná tá či oná transakcia a komu bola odoslaná. Sieť je vysoko decentralizovaná, odolná voči cenzúre a manipulácii.

Ak vás téma anonymity a bezpečia v sektore kryptomien zaujala, odporúčame vám pozrieť sa aj na ďalšie podobné kryptomeny ako Komodo, Grin či BEAM.

Budúcnosť všetkých kryptomien vymenovaných v tomto článku je nejasná, keďže už dnes sa stávajú terčom kritiky vlád, ktoré nad nimi nemajú kontrolu. Každý anonymný projekt totiž možno obviniť z podpory prania špinavých peňazí či z nekalých praktík.

Čítaj tiež: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť