Denný komentár: môže Bitcoin skutočne spadnúť na 0 dolárov?

Novinky Môže Bitcoin spadnúť na nulu?
Môže Bitcoin spadnúť na nulu? Zdroj: shutterstock.com/Wouter Midavaine
Best Wallet PCBitmarkets

Skepticizmus v kryptomenovej komunite po posledných negatívnych udalostiach začína mať prevahu. Odhaduje sa, že v posledných 4 veľkých skrachovaných kryptomenových projektov mohli investori celkovo prísť až o 30 miliárd dolárov, čo je porovnateľné s kapitalizáciou 3. najznámejšej kryptomeny. Aká je šanca po posledných udalostiach, že Bitcoin spadne na nulu a pôjde do zabudnutia?

Za pád môžu burzy, nie Bitcoin

Krach FTX, Celsiusu či fondu Three Arrows Capital síce mal negatívny dosah na cenový vývoj Bitcoinu, nejde ale o zlyhanie samotnej kryptomeny. V minulosti výmena Bitcoinu fungovala prevažne na systéme peer to peer a každý nemal inú možnosť, ako držať kryptomeny u seba v 100 % zabezpečení.

Na rozdiel od nášho vkladu v banke, kryptomeny aj do dnešného dňa môžeme držať na peňaženkách bez toho, aby mal na ne dosah ďalšia 3. strana alebo entita. Keďže rozmieňanie Bitcoinu cez rôzne facebookové komunity a fóra bolo nepohodlné, neskôr vznikli zmenárne ako Coinbase, kde sme si mohli vložiť prostriedky a nakúpiť kryptomeny, tie neskôr s malým poplatkov ďalej rozmieňať, prípadne zarábať na pohyboch.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Problém centralizovaných riešení

Centralizované burzy priniesli žiadaný komfort a teraz ich je možné jednoducho obchodovať ako akcie. Hlavná nevýhoda je ale držať naše kryptomeny nie u seba, ale na peňaženke burzy.

Burza ak chce, môže s peniazmi klientov ďalej obchodovať. Prípadne dokonca môže zlyhať v rámci bezpečnosti po hacku a totálne skolabovať. Pre niektoré burzy stačil jeden cielený hack a všetky prostriedky používateľov boli vybielené.

A tú sa dostávame k najväčšiemu problému kryptomien v tomto roku. Niektoré spoločnosti a burzy, ako bolo spomenuté vyššie, používali prostriedky klientov ako svoje vlastné. Dokonca údajne FTX za ne mala nakupovať nehnuteľnosti na súkromné účely.

Po pochybnostiach si investori začali peniaze zo spoločností vyberať a zrazu došli prostriedky, ktoré boli minuté na účely, kde sa nemali nikdy použiť.

Na vine nie je Bitcoin

Škandál okolo FTX priniesol do kryptomenového sveta veľmi negatívnu povesť a čiastočne aj pád Bitcoinu o približne 20 %. Nie je to ale chyba Bitcoinu, ale investorov, ktorí držali peniaze na pochybných burzách a podporovali tak prakticky súkromnú pyramídovú hru týchto firiem. Bitcoin vznikol na to, aby slúžil ako ochrana pred infláciou a centrálnym vlastníkom. Inak povedané, na to, aby sme si ho odložili na peňaženku pre prípad horších časov.

Môže cena Bitcoinu spadnúť na nulu?

Je to takmer nepravdepodobné, ak by aj spadol napríklad na 2 000 dolárov, komunita je už taká veľká, že pravdepodobne by ostatní investori poslali cenu svojím lacným nákupom späť hore. Samozrejme, nikdy sa nedá vylúčiť, že sa cena neprepadne ešte o ďalších 50 %.

Samotné využitie kryptomien, či už ako ochrana alebo aj platobný prostriedok napríklad v Salvadore a iných štátoch, robí z Bitcoinu síce nie stabilnú menu z pohľadu cenového vývoja, na druhej strane ale pre veľkú časť komunity predstavuje istotu v oblasti držania peňazí u seba. Len pre doplnenie informácií, odhaduje sa , že kryptomeny používa približne 300 miliónov ľudí, čo je takmer rovnaké využitie ako druhej najznámejšej globálnej meny eura.

txbtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.