Graf na dnes: majte sa na pozore pred Solanou. Hrozí kryptomene likvidácia?

Analýzy
Solana. Zdroj: shutterstock.com/Natchapol18
BitmarketsBitmarkets

Prepad Bitcoinu a kauza okolo krachu burzy FTX zasiahla všetky kryptomeny. Niektoré však klesli viac, ako zvyšok trhu. Jednou z nich je Solana. Token SOL 6. novembra dosiahol krátkodobo hodnotu 38,8 dolára. Počas masívneho prepadu klesol až na cenu 9,7 dolára, čo je pokles o vyše 75,38 %. Prečo Solana tak silno klesla a možno očakávať v jej prípade podobný scenár ako pri tokenoch LUNA, CEL a FTT?

Solana – pochybný projekt od začiatku?

Skôr ako sa pustíme do rozboru a príčin nedávnoho prepadu, je na mieste pripomenúť si, že projekt Solana patril medzi najziskovejšie altcoiny posledného býčieho trhu. Solana z ceny 1 dolára v roku 2021 vyletela až na 260 dolárov, čo je nárast o takmer 7 500 % (7 481,32 %). Token sa tak stal jedným z najziskovejších, čo však zároveň vyvolávalo pochybnosti o legitimite tohto rastu. Solana totiž čelila transakčným problémom a výpadkom už počas rastu a niekoľkým kauzám, ktoré poškodili jej povesť.

Asi najväčšou kauzou bolo zistenie, že Solana Labs zavádzala o reálnom počte tokenov SOL. Hoci sa vedenie blockchainu voči tvrdeniu ohradilo, dodnes kauza nebola vyriešená. Ďalší problém sa týka samotnej tokenomiky projektu. Solana Labs kontroluje viac ako polovicu ponuky, čo jej umožňuje mať rozhodujúce slovo nad cenovým vývojom tokenu. Tento faktor sa stal príčinou žaloby Marka Younga na okresnom súde USA pre severný okres Kalifornie. Young zažaloval Solana Labs, že vydali neregistrovaný cenný papier SOL, nad ktorým majú prevažne kontrolu.

Medzi burzou FTX a Solanou existuje väzba

Medzi burzou FTX a Solanou existuje väzba. Zdroj: shutterstock.com/Sergei Elagin

Solana Labs v rámci verejnej ponuky tokenov SOL investorom (ICO) dala k dispozícii len 2 % ponuky, zatiaľ čo sama drží väčšinu. Podľa ďalšieho kryptografického špecialistu z CyberCapital Justina Bonsa je Solana navrhnutá tak, aby nafúkla svoju využiteľnosť. Bons je tiež upozornil na kauzu z roku 2020, keď podľa vedenia Solany bolo v obehu 8,2 milióna tokenov, ale v skutočnosti ich bolo až 20 miliónov. Našla sa totiž peňaženka, kde bolo viac ako 13 miliónov mincí. Solana sa ohradila, že tieto mince mali byť spálené, ale neuviedla, ako je vôbec možné, že existovali na súkromnej peňaženke.

Podľa dosiaľ neoverených informácií existuje silná väzba medzi Solana Labs a burzou FTX a jej dcérskou spoločnosťou Alameda Research. Za rastom tokenu SOL má byť práve rozsiahla podpora oboch firiem, na čele ktorých nestojí nik iný ako miliardár Sam Bankman-Fried. Ten bol známy tým, že rád promoval práve Solanu, na čo sme vás upozornili v samostatnom článku. Pre ďalšie informácie o pochybných vzťahoch medzi Friedom, Solanou a Tetherom odporúčame prečítať sumarizujúci a podrobný článok Crypto Crime Cartel: FTX, Sam Bankman-Fried, Tether and Solana (Kryptografický zločinecký kartel: FTX, Sam Bankman-Fried, Tether a Solana).

Graf na dnes: Solana/USDT. 1W

Graf na dnes: Solana/USDT. 1W. Zdroj: Tradingview

Hrozí ďalší pokles

Týždenný graf Solany odhaľuje, v akom nebezpečenstve sa nachádzajú investori. Vďaka parabolickému rastu v roku 2021 Solana de facto nemá mnoho podporných úrovní, ktoré by zabrzdili jej pokles. Na týždennom grafe bola jediná zóna podpory v hladine od 49 do 19 dolárov. Malá podpora, ktorá bola tiež prerazená, sa nachádza v rozpätí 17,7 až 12 dolárov, ktorá však neposkytuje potrebnú ochranu pred ďalším poklesom. Investori by si mali uvedomiť, že pokiaľ Bitcoin bude ďalej klesať, čo je vysoko pravdepodobné, nič nebráni Solane v poklese až na hodnoty zo začiatku roka 2021.

Prvou stanicou by bola hladina okolo 8 až 7 dolárov, a následne sa môže token zrútiť až na 3 doláre, resp. 2, 5 dolára. Na cenu Solany bude mať výrazný vplyv ďalší osud burzy FTX. Prípadné zrútenie tokenu, ako sme videli pri LUNE či FTT povedie k ohrozeniu celého ekosystému Solana a prejaví sa na všetkých tokenoch, ktoré funguje na Solane. V súčasnosti preto držanie tejto kryptomeny považujeme za vysoko rizikové a investori by sa mali mať na pozore.

Čítaj ďalej: Šokujúce zistenie: za pádom burzy FTX je súboj miliardárov a nekalé obchodovanie

txbKvakomat mobil