Muž, ktorý ukradol viac ako 50 000 BTC z trhu Silk Road, sa sa po rokoch priznal. Podľa ministerstva spravodlivosti USA ide o druhé najväčšie zabavenie financií ministerstvom v histórii a najväčším zabavením kryptomien vôbec.
James Zhong sa v priznal k spáchaniu podvodu ešte zo septembra 2012. Nezákonne sa dostal k viac ako 50 000 BTC z neslávne známeho trhoviska Silk Road. Ministerstvo spravodlivosti v súvislosti s týmto prípadom oznámilo zabavenie kryptomien v hodnote viac ako 3,36 miliardy dolárov.
Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že orgány činné v trestnom konaní vykonali 9. novembra 2021 prehliadku Zhongovho domu v štáte Georgia a zabavili 50 676,17 BTC, ktorých hodnota bola vtedy 3,36 miliardy dolárov. Aj keď je toto zabavenie už rok staré, Zhong sa priznal k činu len minulý týždeň.
Zhong disponoval aj ďalšími 3 500 BTC z prevodu z Bitcoin Cash (BCH), ktoré získal po hard forku bitcoinového blockchainu v auguste 2017. Následne previedol mince BCH na Bitcoin. Dodatočné bitcoiny začal Zhong dobrovoľne odovzdávať a ich počet presiahol ďalších 1 000 mincí.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Zhong zarábal na Silk Road 2 000 BTC za sekundu
Ešte v roku 2012 Zhong vymyslel schému, podľa ktorej dokázal okradnúť trhovisko Silk Road. Vložil 500 BTC do peňaženky trhoviska a za menej ako 5 sekúnd po vykonaní počiatočného vkladu vykonal 5 výberov po 500 BTC v rýchlom slede počas tej istej sekundy. Našiel dieru v systéme a v priebehu 1 sekundy vytvoril zisk 2 000 BTC.
Medzitým zakladateľ Silk Road Ross Ulbricht bol odsúdený v roku 2015 a v súčasnosti si odpykáva dvojnásobný doživotný trest a 40 rokov k tomu bezpodmienečne. Silk Road bol online čierny trh prvý svojho druhu na dark webe. Na pripojenie k tejto sieti používatelia využívali prehliadač s názvom Tor. Webová stránka bola spustená vo februári 2011. Spočiatku bol k dispozícii obmedzený počet nových účtov predajcov a noví predajcovia si museli kúpiť účet v aukcii. Neskôr bol za každý nový účet predajcu účtovaný fixný poplatok. Po priznaní Zhonga sa zdá, že táto negatívna kapitola je konečne uzatvorená.
Mohlo by ťa zaujímať: Ako kryptomenoví milionári manipulujú s trhom?