Kryptomeny sú pomerne mladé aktíva a pre vysoké zisky priťahujú pozornosť aj ľudí, ktorí doteraz nikdy neinvestovali a nemajú s touto činnosťou žiadne skúsenosti. Keďže investorom sa človek nerodí, väčšina začínajúcich obchodníkov príde o svoje peniaze. V dnešnom článku sme pre vás vybrali zhrnutie 7 najčastejších chýb, ktoré robia retailoví investori. Budeme radi, ak článok pošlete aj ďalším, ktorí s kryptomenami len začínajú. Môžete im ním ušetriť peniaze a starosti navyše.
1. Krátkodobé vs dlhodobé investovanie
Kryptomeny vedia vyprodukovať vysoký zisk za krátky čas. To tlačí na psychiku začínajúcich investorov, aby rýchlo kúpili a rýchlo predali. Táto stratégia je však takmer vždy neúspešná. Obchodovať s kryptomenami je nebezpečné a je to výzva aj pre skúsených investorov, nie to ešte pre začínajúcich. Bitcoin a väčšinu kryptomien je potrebné brať ako dlhodobú investíciu, ktorá prináša zisk postupne a podľa aktuálnych cyklov na trhu.
2. Online peňaženka a burzy
Používanie digitálnej peňaženky je pohodlné, ale zároveň nebezpečné. Bezpečnejší variant je hardvérová peňaženka, ktorá poskytuje najvyššiu mieru ochrany. Ďalšou rozšírenou chybou je držanie kryptomien na burzách. Nech je totiž burza akokoľvek zabezpečená, riziko straty vašich aktív je stále vysoké. Taktiež je nutné brať do úvahy, že ak držíte kryptomeny na burze, nevlastníte svoje kryptomeny. V prípade krachu či reštrukturalizácie sa môžete so svojimi aktívami rozlúčiť.
3. Strata hesiel či frázy
Nováčikovia na trhu s kryptomenami zvyknú podceňovať úschovu a zabezpečenie svojich kryptomien. Pokiaľ držíte heslá od svojej peňaženky alebo burzy priamo v telefóne, vystavujete sa riziku, že v prípade krádeže alebo jednoduchého hacknutia či vírusu prídete o svoju investíciu. Svoje heslá si preto pozorne strážte, uschovajte ich v bezpečí a nikomu ich nehovorte.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
4. Posielanie kryptomien na adresu
Prenos kryptomeny z jednej adresy na druhú je proces, ktorý vás hneď na úvod vášho investovania môže pripraviť o peniaze. Ak totiž zadáte nesprávnu adresu či nesprávny blockchain, môžete o svoje aktívum navždy prísť. Preto si vždy:
- Pozorne skontrolujte adresu, na ktorú idete kryptomenu poslať
- Skontrolujte si, či ste zvolili správny blockchain
- Pošlite na najprv len malú čiastku na overenie, a keď príde na danú adresu, pošlite zvyšok
Vďaka týmto krokom sa vyhnete strate a stresom z toho, že ste pre takýto detail prišli o peniaze.
5. Používanie páky (leverage)
Väčšina kryptomenových búrz ponúka možnosť obchodovať kryptomeny na páku. To v praxi znamená, že si požičiavate prostriedky od burzy a snažíte sa uhádnuť, ktorým smerom sa bude cena uberať. Ide o jeden z najrizikovejších spôsobov investovania, ktorý pripraví takmer každého začínajúceho investora o peniaze. Vyhýbajte sa páke oblúkom, lebo prídete o peniaze aj vy. Aj obchodníci na Wall Street sú opatrní pri tomto spôsobe obchodovania, nehovoriac o bežných investoroch.
6. Podvodné investičné príležitosti
S rastom sektoru kryptomien rastie aj počet podvodov. Rok 2022 napriek negatívnej nálade na trhoch vytvoril nový rekord v počte okradnutých investorov, čo znamená, že väčšina investorov je stále ľahkým terčom. Nereagujte na žiadne online reklamy ani na súkromné správy na sociálnych sieťach. Každý, kto vám ponúka vysoké percentuálne zhodnotenie a za krátky čas, klame. Viac o kryptomenových podvodoch sa dočítate v našom článku Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť.
7. Nejednoznačná stratégia
Každý investor sa riadi určitou stratégiou. Niekomu vyhovuje obchodovať na dennej báze, niekto otvára obchody raz mesačne, iný nakupuje priebežne a nerieši cenu. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek investičnú stratégiu, vyhýbajte sa ich miešaniu. Pokiaľ si zvolíte stratégiu dlhodobého držania (tzv. HODL) a kúpite Bitcoin a ten narastie o 10 %, nepredávate ho, pretože sledujete vyššie zisky v čase. To najhoršie, čo môžete robiť, je neustále meniť stratégiu. Ide o základnú chybu nováčikov a hneď na začiatku ju treba eliminovať.
Ak ste začínajúci investor, položte si nasledujúce otázky: Verím kryptomenám? Koľko rokov som investoval predtým, ako som sa pustil do kryptomien? Pozerám sa na kryptomeny ako na dlhodobý projekt, alebo chcem na nich len rýchlo zarobiť? Aká investičná stratégia mi vyhovuje? Tieto a ďalšie otázky vám pomôžu kriticky a úprimne preskúmať, do akej kategórie investora patríte.
Čítaj ďalej: Dosiahne Bitcoin 3-násobok ceny do mája 2024? Investor James Mullarney je tom presvedčený!