Ropní giganti hlásia rekordné zisky! Bežní ľudia medzitým tankujú drahšie

Ekonomika Ropní giganti a rekordné zisky
Ropní giganti a rekordné zisky. Zdroj. Shutterstock.com/CKA
BitmarketsBitmarkets

Ceny benzínu a nafty posledné týždne opäť stúpajú a rozdiel medzi nimi sa prehlbuje. Zaujímavé je, že cena ropy WTI sa pohybuje na rovnakej cenovej úrovni ako na prelome januára a februára na hodnote 87 dolárov. Je dôvodom rastu iba cenová inflácia?

OPEC obmedzil ponuku svetovej ropy a to spôsobilo opätovné zvýšenie cien pohonných hmôt. 5. októbra dokonca oznámil, že zníži dodávky o 2 milióny barelov denne, aby čelil vtedajšiemu poklesu ceny ropy. V kombinácii s narastajúcou infláciou je výsledkom stále drahšie tankovanie na čerpacích staniciach. Tabuľka nižšie poskytuje detailnejší prehľad o vývoji cien benzínu a nafty od 30. týždňa po súčasnosť.

Cena benzínu a nafty

Cena benzínu a nafty. Zdroj: statdat.statistics.sk

Vidíme, že rozdiel 20 centov medzi litrom nafty a benzínu sa stal štandardom. Predposledný októbrový týždeň sme tankovali v priemere 1,735 € za liter benzínu a 1,881 € za liter nafty. V čase písania článku sú ceny opäť vyššie a nafta pokračuje v rýchlejšom tempe.

Mohlo by ťa zaujímať: Sledujte tieto udalosti, budú mať tento týždeň vplyv na trhy

Ropní giganti majú rekordné zisky

Americký ropný koncern Exxon Mobil v piatok zverejnil zisky za tretí kvartál, ktoré dosiahli vďaka vyšším cenám ropy a zemného plynu. Obrovské marže z rafinovaných produktov sú hlavným zdrojom ropného giganta. Spoločnosť zarobila za tri mesiace takmer trojnásobok – až 19,66 miliardy dolárov.

Ďalší americký ropný koncern Chevron za rovnaké obdobie takmer zdvojnásobil svoje zisky na druhú najvyššiu úroveň vo svojej histórii. Čistý zisk za tretí kvartál dosiahol 11,2 miliardy dolárov.

USA čelili podobne ako zvyšok sveta vysokým cenám benzínu, ktoré sa síce ku koncu štvrťroka mierne znížili, ale v súčasnosti opätovne rastú. Ani zemný plyn nie je výnimkou, keďže dodávky z Ruska klesli a dopyt ostal vysoký. Aj keď volatilita pohonných hmôt ostáva pomerne vysoká, je nepravdepodobné, že ich ceny klesnú na úrovne spred roku 2022.

Prečítaj si tiež: Ako využiť aktuálnu krízu k zbohatnutiu? Týchto rád by si sa mal držať

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.