[Seriál] Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu (1. diel) Riziko

Pre začiatočníkov Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu.
Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu. Zdroj: shutterstock.com/NaiLAB
BitmarketsKvakomat mobil

V tomto seriáli sa budeme venovať plánovaniu nákupu coinov či tokenov k dlhodobému držaniu (ak chcete hodlovaniu) v priemere jeden aj viac rokov. Pre tento typ investovania sa vyzbrojte trpezlivosťou, stanovte si cieľ a toho sa následne pokiaľ možno držte. Najskôr sa však oboznámime s rizikami.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Uvážene meniť plán je prípustné len s citom a s ohľadom na nové okolnosti či skúsenosti alebo v prípade doplnenia portfólia o nové kryptomeny. Nikdy však bez patričného uváženia, zbrklo a pod vplyvom emócií. Jednotlivé body dlhodobého plánu si postupne rozoberieme v tomto seriáli.

V prvej časti nás čaká zhodnotenie rizika. Neexistuje investícia, ktorá by bola úplne bezpečná a u kryptomien to platí dvojnásobne. Z tohto dôvodu je zoznámenie s rizikom zásadným krokom pred samotnou tvorbou investičného plánu.

Riziko

Najskôr je treba zdôrazniť, že riziká spojené s investovaním nesiete len a len vy sami. Nikto vás do investície nenúti a ak nemáte pod kontrolou svoje emócie a bojíte sa straty, tak investíciu prinajmenšom odložte.

V každom prípade vám vrelo odporúčam naštudovať si najskôr čo najviac informácií ohľadom kryptomien. Prípadne si vyčleňte iba veľmi malú čiastku, o ktorú sa nebudete musieť báť.

Výška rizika

Všeobecne platí, že čím vyššie je potenciálne zhodnotenie danej investície za určitý čas, tým vyššie je i riziko straty. Kryptomeny patria k najrizikovejším aktívam vôbec. Za naopak najbezpečnejšie možno považovať napr. štátne dlhopisy, drahé kovy či reality.

V prípade kryptomien je pravdepodobnosť straty vyššia pre ich vysokú volatilitu. Ďalšie riziká sú spojené s tým, že ide o pomerne mladú triedu aktív, kde nie je úplne vylúčené úplné skrachovanie projektov, napríklad v dôsledku regulácií, úpadku daného projektu či dokonca prelomení samotného blockchainu.

Ďalej je potrebné sa zmieniť o riziku hackerských útokov a podvodov. V prípade ICO (ITO) je tak riziko straty ešte omnoho vyššie.

Ako znížiť riziko

Riziko možno teoreticky úplne eliminovať iba tak, že sa rozhodnete neinvestovať. Tých paranoidnejších z vás však nepoteší skutočnosť, že ani samotné fiat peniaze nie sú úplne bez rizika. Napríklad vás o ne každý rok oberá plánovaná inflácia vo výške cca 1-5%. V histórii naviac neraz došlo k hyperinflácii, ktorá prakticky znehodnotila danú menu.

Investičné riziko je možné do istej miery znížiť. To dosiahnete dôkladnou voľbou aktív a diverzifikáciou. Z kryptomien si pre zníženie rizika budeme voliť predovšetkým tie väčšie a staršie, ako je napr. Bitcoin, Litecoin a Ethereum. Pre diverzifikáciu je vhodné zaradiť do portfólia aj iné aktíva, a to hlavne pri vysokom množstve kapitálu, ktorý chceme použiť.

Proti podvodom a hackerským útokom sa možno brániť dôsledným dodržiavaním bezpečnostných zásad a neinvestovaním do pochybných projektov. Medzi bezpečnostné pravidlá patrí voľba bezpečnej peňaženky (ideálne offline), bezpečná úschova hesiel a kľúčov, pravidelná záloha dát a ich ochrana, ochrana proti vírusom, ochrana proti phishingu a ďalším podvodným praktikám, opatrnosť a rozvaha…

Dovoľujeme si vám ponúknuť náš článok o bezpečnostných pravidlách.

Záver

Pred samotným plánovaním nákupu kryptomien je potrebné byť oboznámený s rizikami. Každá investícia je spojená s určitou mierou rizika a v kryptosvete to platí dvojnásobne. Investovanie by malo prameniť z rozvážneho a informovaného rozhodnutia a malo by mu predchádzať plánovanie. Tvorbe plánu sa budeme venovať v nasledujúcich častiach tohto seriálu, kde si postupne rozoberieme jednotlivé kroky.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.