Podľa najnovšej správy z dielne banky Goldman Sachs sa bude situácia na trhu s nehnuteľnosťami zhoršovať rýchlejším tempom, ako sa pôvodne očakávalo. Vyzerá to tak, že bubline s nehnuteľnosťami začína praskať.
Lacnejšie ceny bytov
FED naďalej pokračuje v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb. Tento fakt sa však zatiaľ nestihol naplno prejaviť a podľa analytikov spoločnosti Goldman Sachs sa môžeme pripraviť na zhoršujúce sa podmienky na trhu s bývaním.
Obavy začali pribúdať po zverejnení správy o predaji existujúcich domov, ktorý počas septembra klesol o 1,5 %. Ide už o ôsmy pokles za sebou, čo naznačuje najdlhší a najhorší prepad od roku 2007.
„Hoci predaj existujúcich domov zaznamenal pokles, tento negatívny jav prebiehal pomalšie ako na začiatku roka a ceny domov sa tak postupne zvyšovali. Očakávame, že sa zhoršovanie situácie na trhu s bývaním zrýchli,” uvádza sa v správe spoločnosti Goldman Sachs.
Prečítaj si tiež: Cena elektriny na burze výrazne poklesla, naďalej ale hrozí, že budeme platiť aj o 100 % viac
Analytici však skonštatovali, že sme stále neboli svedkami vplyvu zvyšujúcich sa úrokových sadzieb. Tie sa aktuálne pohybujú na úrovni 7 % pri hypotékach s trvaním 30 rokov. Analytici poukazujú aj na nesúlad medzi ponukou a dopytom aj napriek tomu, že sa ponuka existujúcich domov zvýšila z 2,9 na 3 %. Je to však stále výrazne menej ako 3,9 % v roku 2019.
Podľa spoločnosti Pantheon Macroeconomics sme stále neboli svedkami totálneho ekonomického zrútenia, a tak sa dá očakávať prepad cien nehnuteľností až o 20 %. K tomuto názoru sa prikláňa aj profesor Jeremy Siegel, ktorý očakáva druhý najhorší prepad cien nehnuteľností od 2. svetovej vojny.