Počas mája tohto roka EÚ predstavila nový dokument s názvom MiCA, ktorý sa má zaoberať jednotnou reguláciou kryptomien na celom území Únie. Pôvodný návrh obsahoval veľa „bláznivých nápadov”, ako napríklad denný limit obchodov pre stablecoiny maximálne do 200 miliónov dolárov. To pri súčasnom otvorenom trhu nie je možné splniť a pravdepodobne ani so 100 % presnosťou sa to nedá odsledovať. DeFi služby mali byť úplne zrušené a zakázané. Novovzniknutý dokument prichádza s výraznými zmenami, s ktorými sa oboznámime v tomto článku.
Pôvodný návrh by zlikvidoval kryptomeny
Pôvodný návrh MiCA by rozdeľoval kryptomeny do 3 kategórií:
- Asset reference tokeny: kategória hlavne decentralizovaných stablecoinov, ktoré by mali byť kryté inou kryptomenou ako vlastnou. Napríklad DAI a Maker DAO.
- E-Money tokeny: prevažne centralizované stablecoiny ako USDT, BUSD a USDC.
- Utility tokeny: všetky ostatné kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum a Binance coin, ktorých cena sa hýbe podľa dopytu a ponuky a nemá charakter udržovania stabilnej ceny.
Obavy o nahradenie eura niektorou inou kryptomenou, hlavne stablecoinov potvrdil pôvodný návrh z mája obmedziť denný obchodný limit pre stablecoiny na 200 miliónov dolárov. Čo pri súčasných objemoch je nemožné a pri veľkom počte búrz pravdepodobne aj ťažko presne odsledované a regulované.
Zároveň každé ICO musí mať podrobný whitepaper a registráciu na príslušnom regulačnom úrade.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: Graf na dnes: Bitcoin klesol a opäť rastie. S akými scenármi možno rátať v najbližšej dobe?
Únik dokumentu
Nie je úplne známe, prečo a cez koho tento dokument unikol. Podľa Patricka Hansena, európskeho experta na kryptomenovú politiku, podobné dokumenty často unikajú spoza zatvoreným dverí, aby si ho kompetentní ľudia mohli naštudovať ešte pred vydaním a zalobovať za svoje záujmy. Nový dokument má celkovo 1 050 strán a 4 stĺpce.
Aké zmeny nás čakajú
Takto dlhý dokument bolo ťažké rozlúštiť a presne v ňom identifikovať zmeny aj pre Patricka. Celkové zmeny zhrnul na svojom twitterom účte. Pozrime sa spoločne na niektoré časti dokumentu:
- NFT – Digitálne obrázky budú s veľkou pravdepodobnosťou rovnako klasifikované ako utility tokeny, a bude sa vyžadovať whitepaper a registrácia u regulátora. Keďže NFT nie sú súčasťou centralizovanej výmeny aktív, nemusia vôbec patriť pod nový zákon EÚ, prípadne môže ísť o neobjektívnu reguláciu. Je dosť pravdepodobné, že veľké predaje NFT ako Bored Ape Yacht Club môžu byť regulované aj dodatočne.
- Utility tokeny – Do tejto kategórie patrí väčšina kryptomien (okrem stablecoinov). V dokumente sa na 40 strane nachádza veta: Žiadne nové zmeny by sa nemali týkať aktív, ktoré sa vytvárajú ako odmena za udržiavanie alebo za validáciu transakcií. To znamená, že väčšina kryptomien by nemusela prejsť žiadnou reguláciou.
- Asset reference tokeny – pôvodný návrh s obmedzením denného limitu obchodov a transakcií bol nakoniec vypustený. Na druhej strane, každý stablecoin musí jasne informovať používateľov o ich riziku pádu na nulu. Zdá sa, že tento zámer informovať investorov vychádza z pádu kryptomeny LUNA.
- E-Money tokeny – Aj v prípade centralizovaných stablecoinov zmizla z dokumentu povinnosť denných limitov transakcií. Tento limit sa vzťahuje len na platby, nie však na obchody napríklad na NFT trhoviskách, prípadne kryptomenových burzách.
Aké zmeny sa budú týkať nás?
Ak celý dokument prejde finálnymi úpravami, v platnosti by mohol byť už v roku 2024. Dokument prináša výhody, ale aj nevýhody pre bežných používateľov. Aj keď sa od pôvodných, veľmi radikálnych plánov, výrazne upustilo, naďalej treba počítať s väčším dohľadom regulátorov a hlavne s povinnosťou hlásiť sa regulačným úradom v prípade vydávania nových kryptomien. To bude hlavne pre začínajúce firmy práca navyše. S tým môže byť spojené neskôr aj overovanie cez KYC na takmer každej platforme, ktoré sprostredkuje predaje či nákupy kryptomien.
Čítaj tiež: 4 faktory, ktoré môžu naštartovať opätovný rast kryptomien a Bitcoinu