Elon Musk nedávno na Twitteri komentoval prísnu monetárnu politiku FED-u. Musk očakáva, že masívne zvyšovanie úrokových sadzieb bude viesť ekonomiku USA do deflácie. Na svojom profile napísal: „Veľké zvýšenie sadzieb FED-om riskuje defláciu.” Jeho tweet následne vzbudil vlnu komentárov.
Niektorí komentujúci sympatizovali s názorom generálneho riaditeľa Tesly, no niektorí boli aj opačného názoru. Napríklad generálny riaditeľ Real Vision, Raoul Pal, súhlasil s názorom Elona Muska. Hlavný trhový stratég Northmantrader zdôraznil, že FED je „tupý voči dôsledkom.” Podľa neho FED reaguje pomaly a zameriava sa na minulé údaje.
A major Fed rate hike risks deflation
— Elon Musk (@elonmusk) September 9, 2022
Bitcoinový skeptik Peter Schiff Muskovi oponoval argumentom, že USA hrozí hyperinflácia. Podľa Schiffa by dlh a recesia spolu s deficitom spôsobili kolaps cien a horšiu krízu ako v roku 2008.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Prečítaj si tiež: Peniaze, ktoré používame, sú podvod, tvrdí dlhoročný burzový expert
Elon Musk: inflácia dosiahla vrchol
Medzitým Jerome Powell opäť potvrdil jasné stanovisko Fedu. Pripustil, že zvyšovanie sadzieb so sebou nesie aj mnohé negatíva. Tým hlavným je prehĺbenie recesie, ktorej sa mnohí obávajú.
Elon Musk tweetoval bezprostredne po tom, čo riaditeľka Ark Invest Cathie Woodová varovala pred defláciou, ktorú môžeme vidieť na trhu zlata:
„Jeden z najlepších ukazovateľov inflácie je cena zlata. Tá vyvrcholila pred viac ako dvoma rokmi v auguste 2020 na úrovni 2 075 dolárov a klesla približne o 15 %. Ceny dreva klesli o viac ako 60 %, meď o 30 %, železná ruda o 60 % a ropa o 35 %,” vysvetlila Woodová.
Elon Musk zhodnotil, že inflácia pravdepodobne dosiahla svoj vrchol, čo by potvrdilo jeho nesúhlas s FED-om, ktorý naďalej plánuje zvyšovať úrokové sadzby. Napriek tomu si Musk myslí, že recesia bude USA sprevádzať 18 mesiacov. V skutočnosti ale nikto nemôže s istotou povedať, že inflácia je už na vrchole svojho rastu.
Mohlo by ťa zaujímať: Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman nevidí v kryptomenách zmysel. Prečo?