Paul Krugman kritizuje kryptomeny
Paul Krugman kritizuje kryptomenyZdroj: shutterstock.com/TANYALARA

Paul Krugman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, je jedným z najväčších kritikov nielen Bitcoinu, ale celého konceptu kryptomien od začiatku ich existencie. Ekonóm ich označil za nezmyselné, úplne bezcenné a označil ich ako nástroj zločincov a z veľkej časti ako Ponziho schému. Prečo Krugman stále kritizuje kryptomeny a aké argumenty používa?

Kritika kryptomien

Paul Krugman za posledné roky opakovane kritizoval Bitcoin spoločne so všetkými kryptomenami. Ľudí, ktorí do kryptomien investujú, nazýva špekulantmi. Krugman získal v roku 2008 cenu Sveriges Riksbank v oblasti ekonomických vied za analýzu obchodných modelov a lokalizácie ekonomickej aktivity.

Laureát Nobelovej ceny a publicista denníka New York Times obvinil kryptografický priemysel z toho, že umožňuje zločincom páchať nelegálne aktivity, zamietať stopy vďaka komplikovaným transakciám.

Mnohí ľudia si myslia, že vytvoriť akúsi virtuálnu menu, ktorej vytvorenie si vyžaduje plytvanie skutočnými zdrojmi spôsobom, ktorý Adam Smith v roku 1776 považoval za hlúpy a nemoderný, je inteligentné, či dokonca niečo revolučné,“ tvrdí Krugman.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoinový expert sa obáva extrémneho prepadu. Aké má dôvody?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.  

Kryptomeny sú podľa Krugmana typická bublina.
Kryptomeny sú podľa Krugmana typická bublina. Zdroj: shutterstock.com/leksiv

Zmysel v kryptomenách je podľa Krugmana nulový

Krugman taktiež prirovnal súčasný stav kryptomien k realitnej bubline a kríze hypotekárnych úverov. V súvislosti s tým sa ekonóm vyjadril nasledovne:

Celý tento jav mi pripomína krízu hypotekárnych úverov. Avšak samotné kryptomeny neohrozujú finančný systém. Na to jednoducho nie sú dostatočne veľké. Pribúdajú však dôkazy o tom, že riziká spojené s kryptomenami ohrozujú ľudí, ktorí nevedia, do čoho idú, a nie sú dostatočne pripravení zvládnuť ich dôsledky.“

Na záver dodávame najaktuálnejší a provokatívny názor Krugmana na kryptografiu:

Podľa môjho názoru sa kryptografia vyvinula do akejsi nezmyselnej postmodernej pyramídovej schémy. Odvetvie nalákalo investorov na kombináciu akýchsi „techno-blábolov a libertariánskeho šialenstva. Časť z týchto peňažných tokov sa použilo na kúpu ilúzie serióznosti, ktorá prilákala ešte viac investorov-špekulantov,“ povedal ekonóm 11. júla tohto roka.

Súhlasíte s Krugmanom?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance