6 tipov, ktoré ti pomôžu na burze

Pre začiatočníkov Obchodovanie na burze
Obchodovanie na burze, zdroj: shutterstock.com/Autor: Bro Crock
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Hazarduješ na burze? Snažíš sa ,,poraziť trh” a zarobiť nejaké peniaze? Kryptomeny sú skvelý spôsob, ako získať ,,pár drobných” navyše. S trochou šťastia môžeš zarobiť tisíce eur mesačne. Najprv sa však musíš vzdelávať a prijať nový spôsob myslenia.

Mario Dian z freedomnode.com radí:

1. Poznaj sa na burze trh

Predtým, než začneš obchodovať s kryptomenami, si o nich niečo zisti. Čítaj o ich histórii, sleduj novinky a tráv čas študovaním minulých aj súčasných grafov.

Ak chceš investovať do novej kryptomeny, získaj najprv informácie o jej užívateľoch. Akí ľudia ju používajú? Čo za danú menu nakupujú? Nenechaj sa uniesť davovým šialenstvom.

2. Maj plán

Predstav si, že staviaš dom. Nemáš žiadne plány od architekta, statický posudok a netušíš, koľko ťa budú stáť tehly, cement, kachličky, lešenie… Čo myslíš, ako ten dom bude vyzerať, až stavbu dokončíš?

Keď investuješ do kryptomien, vždy si vypočítaj, koľko peňazí môžeš stratiť. Ak si za eurá alebo koruny kúpiš Bitcoin, považuj tieto peniaze za stratené. Ber to tak, ako by prestali existovať. Pomôže ti to byť menej vystresovaný/á v prípade, že sa kurz neriadi podľa tvojich predstáv.

Ak investuješ určitý objem peňazí, mal by si mať jasno v tom, aký profit chceš vytvoriť a koľko si ešte ochotný/á stratiť.

Ešte dôležitejšie je nikdy neobchodovať bez stopky (tzv. Stop Loss). Zaistíš si tak svoje obchody, aby neskončili vo vysokej strate.

3. Buď trpezlivý/a

Mať plán je jedna vec, držať sa ho druhá. Trpezlivosť Bitcoin prináša. Neraz budeš v pokušení prejsť na plán B (tzv. plán bullshit). Nakoniec však týmto spôsobom stratíš viac peňazí, než ak by si nerobil vôbec nič.

Bitcoin je relatívne nestály, ale z dlhodobého hľadiska v podstate zvyšuje svoju hodnotu. Ak neobchoduješ denne, tvojou najlepšou stratégiou pravdepodobne bude sedieť na svojich minciach. Roky… Jedinou výnimkou môže byť náhla politická zmena v Európe, pri ktorej by bol Bitcoin postavený mimo zákon. V takomto prípade je múdre predať svoje mince, počkať, než sa situácia upokojí a potom ich nakúpiť za lacnejšie.

4. Nevešti! Nemáš krištáľovú guľu

Nikto nevie spoľahlivo predpovedať krátkodobé zmeny kurzu na trhu. Nesnaž sa o to. Predať pred veľkou udalosťou a po nej nakúpiť za menej, sa nemusí vždy vyplatiť.

,,Nikdy som nepoznal človeka, ktorý by bol schopný pravidelne predpovedať vývoj trhu.
Vlastne, nepoznám nikoho, kto by poznal človeka, ktorý to dokáže.” Burtom Malkiel z knihy ,,Random Walk Down Wall Street

Burton ďalej vysvetľuje:

,,Moja lekcia o veštení je takáto: Nielen, že je nemožne uhádnuť, kedy je vhodný čas nakupovať, ale tiež nikdy neviete, kedy predať. Ak chcete predpokladať vývoj trhu, musíte sa trafiť dvakrát!”

Snažiť sa kúpiť lacno a predať draho je riskantné.

5. Zbav sa emócií na burze

V pohode ignoruj všetky ostatné body, ale tento prosím BER VÁŽNE!

Trh s kryptomenami stále kolíše a je krutý. Nie je jednoduché zbaviť sa emócií, keď tvoja investícia padá rýchlejšie, než Felix Baumgartner. Stačí sa raz dostať do ,,tohto stavu” a všetky tvoje plány a bezpečnostné opatrenia sú preč. Vtedy si na dobrej ceste stratiť všetko. Je to ako snehová guľa. Tvoje obchody budú horšie a horšie.

Keď uvidíš červenú od hora až dole, proste zatvor stránku s burzou a choď za kamošmi/kamoškami. Premýšľanie nad zlými obchodmi ťa iba viac vystresuje a určite ti nepomôže racionálne zhodnotiť situáciu.

Zo začiatku sa emóciám nevyhneš, no pamätaj – až prvýkrát všetko stratíš, zbaví ťa to strachu a nabudúce sa už nedáš tak ľahko strhnúť. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšie sa človek učí z vlastných chýb.

Daj si pozor na emócie pri obchodovaní! O najnebezpečnejších emóciách sme napísali samostatný článok. Určite ti odporúčame prečítať si ho.

6. Internet a sociálne siete

Nikdy nezaškodí stretávať ľudí, ktorí sa venujú kryptomenám. Komunikácia na sociálnych sieťach a fórach rozšíri tvoje obzory, pomôže ti nájsť lepšie spôsoby obchodovania a možno získaš prístup k dôvernejším informáciám o trhu.

Prečítaj si aj: Chceš sa stať profesionálnym obchodníkom? Tieto vlastnosti musíš mať! (časť 3.)