6 rokov som každý mesiac nakupoval bitcoin – koľko sa dá zarobiť investovaním?

Plus Koľko sme zarobili investovaním do Bitcoinu
Koľko sme zarobili investovaním do Bitcoinu. Zdroj: shutterstock.com/Tarasenko Andrey/Mariia Korneeva
BITmarkets BITmarkets

Investovanie pozná každý z nás. Niektorí sa mu venujú viac, iní menej alebo vôbec. V jednoduchosti sa jedná o aktivitu, keď používame náš voľný kapitál na kúpu a následný predaj rôznych investičných prvkov. Hlavným očakávaním každého investora je profit. Je to teda marža, ktorá zostane po odčítaní nákladov od predajnej ceny pri ukončovaní obchodu.

Aktuálne máme na výber z veľkého množstva investičných príležitostí. Cenné papiere, komodity, akcie či menej tradičné investície ako umenie alebo kryptomeny. V článku sa zameriame práve na investovanie do kryptomien, kde sa pozrieme na reálny príklad 6 ročného pravidelného investovania do bitcoinu.

Metóda DCA – dollar cost averaging

Bitcoin, ako prvá a najznámejšia kryptomena, zažil od svojho vzniku v roku 2009 dramatické výkyvy. Od pár centov za mincu sa jeho cena vyšplhala až na tisíce dolárov. Investovanie vie byť avšak aj veľmi riskantné. V záujme redukovania rizika bola pre investovanie zvolená metóda DCA. Táto metóda je známa v širokom kruhu investorov. Hlavnou myšlienkou je nakupovanie v pravidelných časových intervaloch bez ohľadu na cenu alebo sentiment na trhu.

Týmto spôsobom sa úspešne vyhnete všetkým špekuláciám, ktoré sú spojené s nákupom alebo opačne predajom na čo najlepšej cene. Stratégia DCA je vynikajúci spôsob investície do projektov, ktoré majú pevné miesto na trhu. Preto odporúčame nájsť projekt spĺňajúci tieto kritériá a investovať pomocou DCA.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Aké boli moje výsledky za 6 rokov investovania?

Investovanie výlučne do Bitcoinu sa začalo na Nový rok 2016. Rozhodol som sa použiť metódu DCA. O kryptomenách už bolo pravidelne počuť naprieč rôznymi slovenskými, ale aj zahraničnými médiami. Celkovo však v spoločnosti nevládla dobrá nálada, nakoľko najčastejšou témou spojenou s Bitcoinom bolo pranie špinavých peňazí či používanie mince pri ilegálnej činnosti.

Napriek tomu som sa rozhodol každý mesiac investovať 100 eur. Na nákup som používal kryptoburzu Coinbase, ktorá bola vtedy najsilnejšou, čo veľmi ovplyvnilo rozhodovanie.

Koľko by sme zarobili investovaním do Bitcoinu

Koľko by sme zarobili investovaním do Bitcoinu. Zdroj: shutterstock.com/Nuttapong Charoenphum

Prvý rok

Od januára 2016 po december toho istého roka som na investovanie vynaložil dohromady 1 200 eur zo svojich fiat peňazí. Svoj prvý nákup som uskutočnil na cene rovných 400 dolárov za mincu. V decembri už to bolo 925 dolárov. Za celý rok sa mi podarilo kúpiť 2,29 BTC a na konci roku som sa tešil viac ako 100 % zhodnoteniu.

Druhý rok

Za druhý rok investovania som použil také isté prostriedky, teda 1 200 eur. K pravidelnému investovaniu mi dopomohol stabilný príjem. Bitcoiny som kupoval na rôznych cenových hladinách začínajúc na 850 dolároch za mincu a končiac na skvelých 9 150 dolároch. Rok 2017 bol zároveň prvým prelomovým rokom, keď som si uvedomil skutočnú silu investovania. Za celý rok sa mi podarilo kúpiť už len 0,7 BTC.

Tretí rok

Tretí rok mi poskytol dôležité vytriezvenie z pohľadu mojej investície. V roku 2018 som bol svedkom klesajúceho trhu. Naďalej som sa však držal plánu a každý mesiac investoval 100 eur. Prvý mesiac som nakupoval na cene 13 657 dolára za mincu. Rok som zakončil nákupom na čísle 3 740. Za rok som mal nakúpil 0,16 BTC. Rok nebol síce priaznivý, ale z celkového hľadiska som bol stále vo výraznom pluse.

Štvrtý rok

Rok 2019 bol pre mňa prelomový. Kryptomeny som začal brať ako výraznú finančnú inováciu, nie ako špekulatívny prvok. V tomto roku Bitcoin prešiel výraznou akumulačnou fázou a miernym rastom. Moja DCA stratégia bola už v štvrtom roku. V januári 2019 som nakupoval na cene 3840 dolárov za mincu. Na konci roka to bola hodnota 7216. Za celý rok som celkovo nakúpil 0,2 BTC.

Piaty rok

Tento rok môžem opísať ako rok pandémie. Príchod ochorenia Covid-19 najskôr spôsobil na trhu obrovskú neistotu. Ako sa však neskôr ukázalo, bol to len začiatok najväčšieho rastúceho trhu v histórii Bitcoinu. Rok som začal nákupom na cene 7220 dolárov a končil na 28 935 dolára. Celkové množstvo bitcoinu išlo hore o 0,12 mince.

Posledný rok

V roku 2021 trh pokračoval vo veľkom raste. Nákupy v intervale 29 329 až 46 224 dolárov ukončili moju veľmi úspešnú premiéru v investovaní do digitálneho zlata. Za rok sa mi podarilo kúpiť len 0,027 BTC.

Celkovo som za 6 rokov investovania do Bitcoinu minul 7 200 eur. Za túto dobu sa moje bitcoinové portfólio vyšplhalo celkovo na 3,44 BTC. S dnešnou hodnotou cez 100 000 eur si dovolím tvrdiť, že investícia do Bitcoinu bola najlepším rozhodnutím môjho života.

Od roku 2016 do roku 2021 sa mi podarilo investíciu zhodnotiť viac ako 14 násobne. V tomto prípade nemusím ani spomínať, že som mince nepredával na vrchole minulého stúpajúceho cyklu. Pri stratégii DCA to však vôbec nebolo v pláne. Dúfam, že moja skúsenosť bude slúžiť ako inšpirácia ďalším začínajúcim investorom na ich ceste za finančnou slobodou.

Prečítaj si aj: Toto je posledná možnosť lacno nakúpiť bitcoin – Cesta k miliónu #11