Slovensko sa bude musieť definitívne zaobísť bez ruského plynu. Čo to pre nás znamená?

Ekonomika Ukrajina s Gazpromom nepredĺži zmluvu o dovoze plynu
Ukrajina s Gazpromom nepredĺži zmluvu o dovoze plynu. Zdroj: shutterstock.com/Anton27/Ambiento
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovensko bude odstrihnuté od ruského plynu, pretože jediný plynovod smerujúci na naše územie vedie cez Ukrajinu, na ktorej neutícha vojnový konflikt. Tá tranzitnú zmluvu s Gazpromom nepredĺži, informuje o tom portál oPeniazoch.

Ukrajina tvrdí, že túto tranzitnú zmluvu úrady nevypovedali ani po vypuknutí vojnového konfliktu, pretože nechceli ohroziť svojich partnerov v EÚ. Platnosť zmluvy ale čoskoro vyprší a Ukrajina ju napriek všetkému už nepredĺži.

Boje na území Ukrajiny stale neutíchajú

Boje na území Ukrajiny stále neutíchajú. Zdroj: shutterstock.com/Drop of Light

Definitívne vypršanie zmluvy sa skončí pred koncom roka 2024. Aktuálne na Slovensko cez tento plynovod, ktorý vedie cez vstupný bod vo Veľkých Kapušanoch, prúdi 40 miliónov kubíkov plynu denne, z toho viac ako polovica smeruje ďalej do Rakúska.

Je to však len zanedbateľný zlomok z čias pred konfliktom, vtedy týmto plynovodom na naše územie smerovalo až 130 miliónov kubíkov ruského plynu denne. Stále spolu s Rakúskom patríme k najväčším odoberateľom tohto plynu.

Na obzore je ale nový dodávateľ

Touto krajinou má byť Turkménsko. Plán s vybudovaním plynovodu smerujúceho z Turkménska do Európy sa datuje ešte do 90. rokov minulého storočia. Vo výstavbe mu vtedy zabránili logistické problémy.

Krajina v strednej Ázii má podľa rôznych odhadov 4. alebo 5. najväčšie zásoby zemného plynu na svete.

Oživený projekt plynovodu smerujúceho na územie Európy môže viesť popod Kaspické more do terminálu v Turecku. Odtiaľ by sa distribuoval do ďalších krajín.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ani pre Rusko to nie je dobrá správa

Rusko má už teraz problém s vlastným plynom, pretože ho nemá kam dodávať. Európa sa od neho takmer odstrihla, pretože nesúhlasila s vojenskou operáciou na Ukrajine.

Gazprom zatiaľ nedokáže nájsť alternatívneho odoberateľa plynu, ktorý naplno nahradí európsky trh. Jedným z možných kandidátov bola Čína, ale tento plán nakoniec stroskotal.

Peking sa vyjadril, že vyššie odbery plynu nepotrebuje a taktiež ignoruje plán Ruska vybudovať nový plynovod Sila Sibíri 2. Do Číny aktuálne putuje približne 22 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne. To je asi len 12 % z toho, na čo bol Gazprom dlhé roky zvyknutý pri odbere z Európy.

Čína je teraz pre Gazprom najväčším dostupným trhom

Čína je teraz pre Gazprom najväčším dostupným trhom. Zdroj: shutterstock.com/MaxZolotukhin

Čína má pritom oveľa nižšie nastavené ceny. Pre porovnanie, suma za 1 000 metrov kubických predstavuje čiastku 271,6 dolárov. Za rovnaké množstvo si Putin pýtal od Európy takmer dvojnásobok.

Na pomoc Rusku prišlo Maďarsko, ktoré na zimné obdobie navýšilo odber plynu na svoje územie. Gazprom sa týmto krokom snaží kompenzovať stratu európskeho trhu, ale ani to nebude stačiť. Produkcia ruského plynu medziročne klesla o 25 %.

Prečítajte si aj: Ďalší dodávateľ plynu do Európy je na obzore. Vybuduje vlastný plynovod

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.