5 tipov, ako veľmi jednoducho vylepšiť svoj investičný systém na burze

Plus 5 tipov ako vylepšiť obchodný systém.
5 tipov ako vylepšiť obchodný systém. Zdroj: shutterstock.com/Freedomz
Memex PC bannerBitmarkets

Prinášame ďalší diel z našej mini serie, ako úspešne investovať na burze. Tentokrát sa pozrieme na 5 tipov, ako si vylepšiť svoj investičný systém na burze a zvýšiť jeho úspešnosť.

Stanovte si jasné ciele a pravidlá

Takmer každý začínajúci investor vníma obchodovanie ako jednoduchú možnosť zhodnocovania kapitálu. Väčšina ľudí ale nakoniec prerobí. Je to preto, lebo nemajú jasne pravidlá a komplexne nastavený investičný systém.

Obchodovanie nie je o tom, že nakúpime náhodné kryptomeny alebo akcie. Vo väčšine prípadov to neskončí dobre, pretože sa spoliehame viac na šťastie ako na reálne skúsenosti a investičný systém.

Náš investičný systém by mal mať tieto vlastnosti:

  1. Jasne stanovený investičný horizont. Stanovíme si, koľko rokov chceme držať, prípadne dokupovať aktíva a, naopak, kedy chceme vystúpiť z trhu. Môže pomôcť použiť pravidlo piatich rokov.
  2. Rozpočet a money management. Koľko chceme investovať na burze, aby sme zvládli náš rozpočet. Kapitál na burze by nemal mať v žiadnom prípade vplyv na náš rodinný rozpočet. Mali by to byť peniaze navyše, ktoré sme ochotní nechať niekoľko rokov na burze. Určite by sme sa nemali zbytočne zadlžovať.
  3. Rozumný počet aktív. Nie je správne to preháňať s nakupovaním veľkého počtu aktív. Napríklad ak kúpime 50, neskôr sa v nich budeme strácať a nebudeme mať prehľad o tom, či skutočne má ešte zmysel vlastniť dané aktívum. Pre elimináciu rizika nie je ani správne mať málo aktív, napríklad iba 4. Pretože ak jedno z nich bude mať problematické obdobie, môžeme prísť až o 25 % kapitálu. Väčšina odborníkov odporúča okolo 10 – 30 aktív.

Nebojte sa riskovať, ale…

Pre elimináciu rizika je správne mať väčšinu investícií v známych aktívach, za ktorými stoja veľké firmy s potenciálom rastu. Nezaškodí si ale malú časť, napríklad 10 % celého portfólia, vyhradiť do menej známych aktív, u ktorých ale naďalej platí, že budujú aktívne svoju firmu, rastú im zisky aj cashflow.

Príkladom takejto investície, ktorú sme vyskúšali aj v našej redakcii ešte v roku 2017, bola kryptomena Binance coin, viazaná na burzu Binance. Burze každý mesiac rástli zisky, používatelia aj dosah. Aj napriek tomu, že to nebol veľmi známy altcoin, z drobnej investície sa nakoniec o niekoľko rokov stalo viac ako 10 000 % zhodnotenie.

V prípadne riskantnejších investícií si treba vždy uvedomiť, že nie vždy sa naša investícia podarí. Vo svete je veľmi veľa firiem a vymyslieť niečo originálne, čo prerazí po celom svete, je extrémne náročné. Preto dlhodobo 95 % firiem do 5 rokov padne alebo skončí svoju činnosť. Časť portfólia obsahujúca riskantné aktíva by mala tvoriť iba zlomok portfólia. V prípadne začiatočníkov nemusí byť zaradená táto časť medzi naše investície.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Dokupujte

Cieľom investovania nie je iba raz nakúpiť a čakať. Môžeme nakupovať pravidelne alebo si podľa nášho rozpočtu nastaviť plán, koľko každý mesiac sme ochotní investovať na burze. Môžeme nakupovať už raz nakúpené aktíva alebo postupne nakupovať nové kryptomeny či akcie, ktoré ešte nemáme v portfóliu. Takto sa postupne bude rozširovať hodnota nášho účtu. Navyše, z dlhodobého hľadiska môžeme očakávať aj postupný zisk z rastu aktív.

Doplnenie nášho systému

Nemusíme sa zamerať iba na investovanie. Existuje aj niekoľko ďalších obchodných systémov, ktoré samostatne alebo ako kombinácia k investovaniu, fungujú veľmi dobre. Jedným z nich môže byť Grid systém, ktorý má dopredu naplánované nákupné objednávky na rôznych zónach. Ak cena padá, postupne dokupujeme, prípadne môžeme celý systém cez robota automatizovať. Systém sa dá nastaviť aj tak, že po každom poklese za určitých okolností budeme robiť nákup. Alebo využijeme iba čisto DCA stratégiu, podľa ktorej vždy raz do mesiaca pravidelne nakúpime.

Dôležité je, aby sme poznali, ako funguje daný systém a vedeli ho správne používať. Tak isto by sa nemalo často meniť nastavenie a mali by sme sa držať pôvodného plánu.

Diverzifikujte kapitál

Kapitál môžeme rozložiť do viac ako jedného typu investície. Môžu to byť napríklad kryptomeny, zlato a nehnuteľnosti. Eliminujeme tak riziko prípadnej straty veľkého kapitálu a môžeme tak získať rezervu do horších časov. Dokonca je vysoko pravdepodobné, že napríklad ak počas krízy hodnota väčšiny aktív klesá, zlato a ostatné komodity rastú. Vieme tak prakticky neustále profitovať alebo minimálne aspoň na jednom druhu našich investícií zarobiť.

Príklad, ako môže vyzerať kryptomenové portfólio:

Niekomu lepšia diverzifikácia dáva vnútorný pokoj, že sa nemusí spoliehať na jeden druh príjmu. Dokonca investovanie nie je iba o nakúpení aktív. Môžeme investovať do podielov firiem, alebo kúpiť celé a vybudovať si tak ďalší druh príjmu.

Prečítaj si aj: Ako z investovania malého kapitálu vybudovať „pasívny príjem” na burze

Solaxy PC bannertxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.