Začiatok medvedieho trhu kryptomien sa spája s krachmi a kolapsami rôznych firiem a spoločností v hodnote miliárd dolárov. Niektoré skončili úplne, zatiaľ čo iné museli siahnuť po finančnej podpore.
Celsius
Spoločnosť Celsius sa špecializovala na poskytovanie kryptomenových pôžičiek a bola známa vysokými úrokmi, ktoré poskytovala klientom za to, že držali svoje kryptomeny v nej. Po zvyšujúcom sa tlaku obáv na sociálnych sieťach 12. júna spoločnosť pozastavila všetky výbery, čím spustila dominový efekt, ktorý sa už nedal zastaviť. V júli Celsius požiadal o ochranu pred bankrotom a pravdepodobnosť, že sa klienti dostanú k svojim aktívam, je minimálna.
Čítaj tiež: Investori nemajú právo dostať sa k svojim kryptomenám, tvrdia právnici zbankrotovaného Celsiusu
Three Arrows Capital
Singapurský hedžový fond Three Arrow Capital, dosiaľ najväčší kryptomenový fond na svete, sa po kolapse ekosystému nadácie Terra dostal do platobnej neschopnosti a 1. júla požiadal o vyhlásenie konkurzu podobne ako firma Celsius. Keďže fond príliš stavil na zisky zo známeho protokolu Anchor, ktorý poskytoval ročné zúročenie až do výšky takmer 20 %, kolaps protokolu aj Terry spôsobil fondu ťažkosti. Veritelia kryptografických spoločností ako BlockFi a Genesis Trading zrušili svoje pozície vo firme, pričom veritelia spoločnosti Three Arrow Capital v súdnom podaní tvrdia, že obom firmám dlhujú viac ako 2,8 miliardy dolárov.
Voyager Digital
S pádom Three Arrow Capital sa do finančných ťažkostí dostala aj firma Voyager Digital, ktorá sa podobne ako Celsius špecializovala na kryptomenové úvery. Zatiaľ čo minulý rok mala firma kapitalizáciu 3,74 miliardy dolárov, 6. júla tohto roka podala tiež žiadosť o ochranu pred bankrotom. Miliardár a vlastník burzy FTX a kontroverznej firmy Alameda Reserach, Sam Bankman-Fried, sa ponúkol, že firme pomôže, nakoniec však z ponuky vzišlo.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
BlockFI
Po páde Celsiusu vznikla otázka, či sa udržia aj ďalšie firmy, ktoré ponúkali podobné služby. Sem patrila aj firma BlockFi. Podobne ako Celsius, aj BlockFi poskytoval kryptomenové pôžičky a relatívne vysoké zisky z držania kryptomien na svojej platforme. Na rozdiel od Celsiusu však BlockFi dostal pomocnú ruku od burzy FTX v hodnote 400 miliónov dolárov. Firma bola nútená znížiť počet zamestnancov o 20 % a upraviť úroky.
Coinbase
Najväčšia americká burza Coinbase je veteránom vo svete kryptomien, no to jej nepomohlo v tom, aby sa pripravila na ďalší medvedí trh a strmé cenové prepady, ktoré sú typické pre sektor kryptomien. Akcie burzy sa obchodujú na burze Nasdaq a od začiatku sú v klesajúcom trende. Burza bola nútená prepustiť zamestnancov, stratila prvenstvo v držbe bitcoinov a stráca ďalej počet používateľov. V súčasnosti ju ohrozuje vyšetrovanie zo strany Americkej komisie pre cenné papiere, ktoré ohrozuje podľa analytikov celé odvetvie kryptomien.
Čítaj ďalej: Analytik Coin Bureau: SEC ohrozuje celý krypto-sektor, dno medvedieho trhu sme nedosiahli