5 fundamentálnych právd pre každého obchodníka – Psychológia – Denník 10. týždeň

Obchodovanie Fundamentálna analýza kryptomien návod
Fundamentálna analýza kryptomien návod. Zdroj: Shutterstock.com/plutmaverick
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V našom denníku pokračujeme aj dnes. Ide už o viac ako 50. časť, a preto verím, že ste naozaj získali vďaka nám (a najmä vďaka výbornému kurzu Jakuba Kraľovanského) nespočetné množstvo informácií. Tie boli zväčša o technickej analýze, avšak posledné dni sa venujeme najmä psychológii. V tej budeme dnes pokračovať. Jakub nám totižto zverí 5 fundamentálnych právd, ktoré zozbieral od svetoznámych a extrémne úspešných traderov ako napríklad Mark Douglas alebo Larry Williams.

5 fundamentálnych právd o psychológii

1. Stať sa môže čokoľvek

A to určite nie je to, čo chcete na začiatok počuť. Avšak pravdou určite je, že my nemáme moc ovplyvniť trhy. Nevidíme do hláv iným obchodníkom a nevieme ani predpovedať budúcnosť. A práve preto treba byť pripravený na to, že stať sa môže čokoľvek.

Krásnym príkladom sú známe a veľké osobnosti (ktoré tú moc ovplyvniť trhy majú). Ide o Donalda Trumpa, Vladimira Putina alebo priamo z kryptomenového sveta môže ísť o Justina Suna, Vitalika Buterina alebo Changpenga Zhaa. Čo ak sa niektorý z nich rozhodne zanechať negatívny tweet. Čo ak niektorý z nich povie, že spraví so svojimi tímami všetko pre to, aby zakázali/zničili/pozastavili Bitcoin alebo čokoľvek podobné (alebo niečo viac realistickejšie, samozrejme). Cenu to môže ovplyvniť ihneď a s takýmto niečím ste určite počítať nemohli.

2. Nepotrebujem vedieť, čo sa bude diať na to, aby som zarobil

Zdá sa to až absurdné, avšak naozaj nemusíte vedieť, kam trh pôjde. Stačí mať plán. Musíte mať pripravené stratégie na to, čo spravíte, ak sa trh pohne hore a ak dole. Následne vám k tomu môžu pomôcť rôzne limitné príkazy, ktoré v dnešnej dobe už viete nastaviť pomerne presne a efektívne.

Pravdou teda je, že nemusíte vedieť, či cena pôjde hore alebo dole. Stačí vám byť pripravený na oba scenáre a mať jasne stanovený plán. Už tak si jednoznačne zvýšite pravdepodobnosť úspechu pri obchodovaní a prostredníctvom toho aj potenciálne zisky.

3. Pre všetky premenné existuje náhodná distribúcia prehier a výhier

Pokiaľ máte jasný systém, akým obchodujete a držíte sa ho, tak neúspešných obchodov nemôže byť nekonečno. To jednoducho nejde. Pokiaľ ste si vycibrili plán a taktiku ako na obchodovanie a aj ste ju backtestingom preverili, tak aj po sérii zlých obchodov viete, že musí prísť ten dobrý.

Môžete mať aj 4 – 5 zlých obchodov, avšak vy sami viete, že pokiaľ sa držíte vašej stratégie tak, že ten správny obchod príde už čoskoro. Ba čo viac, nepríde iba jeden, ale misky váh sa pretočia na vašu stranu a vy budete vedieť, že zlé obchody boli iba nutnosťou, ktorá sa niekedy proste musí stať.

4. Výhoda nie je ničím iným, než zvýšená pravdepodobnosť, že sa stane jedna vec namiesto druhej

A presne o to vám v obchodovaní ide. Nemôžete si byť totižto nikdy istý tým, že sa naozaj cena niekam dostane, odniekiaľ odrazí alebo že sa trend otočí. To jednoducho nejde. Avšak pomocou technickej analýzy môžete zvýšiť pravdepodobnosť toho, že sa vám podarí vstúpiť do obchodu v ten najlepší čas.

Ani jeden, ani dva a ani desať indikátorov ukazujúcich na ten istý smer (napríklad hore) vám ešte nezaručí, že cena naozaj hore pôjde. Je to iba zvýšená pravdepodobnosť a nič viac. Nie je to záruka ani istota, a preto by ste sa tak mali k tomu aj správať. Nikdy nemôžete povedať, že niečo pôjde niekam na 100 %. Pretože vy to vedieť nemôžete.

Ak už by aj všetko naznačovalo (indikátory, setup, plán, stratégia, proste čokoľvek), že sa cena napríklad prepadne, tak opak môže byť pravdou. Prečo? Pretože to sa jednoducho stáva. Raz za čas sa môže stať aj extrémne nepravdepodobná vec.

5. Každý moment na trhu je jedinečný

Toto posledné pravidlo je sčasti nadviazaním na to predošlé. Každú situáciu na trhu totižto musíte jednoznačne vnímať ako jedinečnú a takpovediac aj neopakovateľnú. Veď sa pozrite napríklad na to, ako sa kedysi reagovalo na forky, mainnety alebo zalistovanie na veľkú a významnú burzu. Cena najprv letela hore a následne strmhlav dole.

Avšak to už neplatí. Dnes je iba malá šanca, že cena nejakej kryptomeny urobí výraznejšie pohyby iba vďaka zalistovaniu na burzu alebo forku. Tie časy sú už preč, a preto si treba uvedomiť, že každý moment na trhu je naozaj jedinečný, a tak by ste sa k nemu mali správať.

Záver

Jakub Kraľovanský dokonca hovorí, že týchto 5 bodov je jeho „Bibliou”, ktorú si prechádza každý jeden deň. Vďaka tomu sa zmenilo veľa vecí v jeho prístupe ku obchodovaniu. A práve preto nabáda aj nás ostatných na to, aby sme to robili aj my. Aby sme tieto pravidlá pochopili a osvojili si ich.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.