Denník začínajúceho tradera – Základné pojmy – 1. časť

0

A je to tu! Dnes začíname. Teda, ja už som začal a prvé (tie najpodstatnejšie a najzákladnejšie) pojmy som si už od Jakuba vypočul. Tie vám tu budem interpretovať tak, ako som ich pochopil. Dúfam, že to bude správne. No ale tak poďme teda na to a predstavme si najzákladnejšie druhy obchodov a analýz.

Druhy obchodov

Scalping  (skalpovanie) – ide o používanie a obchodovanie na 1 až 5 minútových grafoch. Ide o veľmi rýchle obchodovanie, ktoré na začiatok určite nikomu neodporúčam. Treba pri ňom nielen extrémnu znalosť trhu a technickej analýzy, ale takisto aj rýchle rozhodovanie a emócie pod kontrolou. Fundamenty v tomto prípade nie sú až tak dôležité.

Day trading (denné obchodovanie) – obchody na 15 až 30 minútových grafoch. Väčšinou by malo platiť, že obchody otvoríte a uzavriete v ten istý deň. Takže by ste si mohli povedať, že ráno, keď prídete do práce, niečo nakúpite a kým odídete z práce, obchod uzavriete. V porovnaní so scalpingom by to malo byť najmä menej stresujúce.

Short term trading (krátkodobé obchodovanie) – môže byť rozmedzie od jednej hodiny až po niekoľko dní (maximálne). Grafy bývajú v tomto prípade väčšinou už dopredu pripravené a preto nie je taký veľký tlak na rýchlosť rozhodovania. Opäť to teda znamená najmä menej stresu (lebo času na premyslenie je viac).

Swing trading – obchody na niekoľko dní až týždňov. Menšia intenzita obchodov. Opäť sa veľa kreslí dopredu a tak je teda pri tejto forme obchodovania najmenej stresu (ideálne pre začiatočníkov). Dá sa tak vyhnúť veľkých chybám a stratám. Rovnako teraz možno bonznem, ale Jakub sa takisto vyjadril, že táto stratégia je jeho najobľúbenejšia a používa ju najčastejšie.

Tu je veľmi podstatná informácia (vraj teda, veď čo ja o tom zatiaľ viem), že treba dodržať stratégiu, ktorú si zvolíte. Ak totižto vstúpite do obchodu ako swing trader a potom sa zachováte ako scalper, tak môžete veľmi ohrozovať svoje zisky.

Druhy analýz

Technická analýza (TA) – tá ktorá nás bude zaujímať najviac a ktorú sa budeme spolu učiť. Je to analýza grafov a ich správania. Každý obchodník by tak mal mať rovnaké informácie (z daných grafov) a to, ako bude obchodovať teda závisí iba od jeho skúseností.

Fundamentálna analýza – uvádzame ju dnes iba preto, aby sme ju predstavili. Tento spôsob analýzy by mal hodnotiť najmä skutočnú hodnotu a potenciál investície. Investori majú v tomto prípade iné druhy informácií a vzťahuje sa aj na novinky.

Sentimentálna analýza – asi najmenej používaná analýza. Skúma, ako veľmi je dané aktívum (v našom prípade kryptomeny) obľúbené u ľudí. Nie je však príliš dôležitá (minimálne pre nás teraz nie, keďže sa ideme učiť TA).

Jednoduchý slovník dôležitých slov!

Long – dlhá pozícia, kedy nakúpite a veríte v rast ceny

Short – krátka pozícia, kedy predáte a veríte v pokles ceny

Bull/Bullish/býk/uptrend – scenár, kedy sa trh (alebo konkrétna kryptomena) hýbe smerom hore na cene

Bear/Bearish/medveď/downtrend – scenár, kedy sa trh (alebo konkrétna kryptomena) hýbe smerom dole na cene

Záver

Tento článok je dôležitý najmä kvôli „žargónu“ a základným definíciám. Všetky tieto slová sú úzko spojené s technickou analýzou a obchodovaním. Preto je nevyhnutné, aby sme ich ovládali, pretože sa nám v budúcnosti budú veľmi hodiť. Zajtra na nás čakajú sviečky a po nich prvá skúška! Do konca týždňa sa tak určite máte na čo tešiť.

Čo čítať ďalej?

Denník začínajúceho tradera – Tradingview návod – 1. týždeň

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of