Kryptomeny sa spolu s ostatnými trhmi nachádzajú v klesajúcom trende. Predchádzajúci rastový cyklus v rokoch 2020 a 2021 priniesol v sektore blockchainu novinky a inovácie ako web. 3.0, rozmach NFT, DeFi či metaverza. Na trh vstúpili giganti ako MicroStrategy či Tesla a početné inštitúcie, ktoré vytiahli ceny kryptomenových aktív o tisíce percent.
Posledný cyklus bol pre mnohých nováčikov a začínajúcich investorov príležitosťou zoznámiť sa s tým, ako funguje trh, aké vplyvy naň majú dosah a ako ľahko sa dokáže cena kryptomien meniť. V dnešnom článku sa preto pokúsime zhrnúť niekoľko dôležitých ponaučení a postrehov, ktoré si môžeme z predchádzajúceho býčieho trhu vziať.
1. Neriaďte sa predikciami
Posledný rastový cyklus sa niesol v duchu neustále opakovanej mantry o tom, ako Bitcoin dosiahne 100 000 dolárov. Tvrdili to mnohí analytici a de facto každý s touto možnosťou rátal. V skutočnosti však šlo o kolektívnu vieru bitcoinových maximalistov, ktorí sa opierali o model Stock to Flow analytika PlanB a o ktorý sa opierali davy retailových investorov. Bitcoin predikovanú hodnotu nedosiahol a mnohí obchodníci a analytici ostali rozčarovaní.
Nikto nevie, akým smerom sa trh bude uberať, akákoľvek predikcia je skôr projekciou daného analytika. Nik nemá zázračnú vešteckú guľu a ľudia radi podliehajú skresleniu, že si všímajú to, čo sedí do ich želaného obrazu. Riaďte sa preto len trhom, lebo jediné, čo je isté, je pohyb trhu. Nikto nevie, čo sa bude diať, preto neplaťte niekomu za jeho fantázie a ilúziu istoty, ako to mnohí začínajúci investori robia.
2. Vždy vyberajte priebežne zisky
Keď trhy rástli, mnohí investori predpokladali, že budú rásť dovtedy, kým Bitcoin neprerazí hranicu 100 000 dolárov. Preto svoje aktíva držali do poslednej chvíle a nevyberali zisky. Rastúci trh však nie je o nakupovaní, ale o predávaní. Mnohí vstúpili do trhu v čase, keď rástol a nik nevedel, ako dlho ešte rásť bude. Išlo o veľké riziko, ktoré si máloktorý retailový investor uvedomoval.
Na nákup je ideálny klesajúci trend, teda medvedí trh, počas ktorého všetky aktíva strácajú na cene. V prípade kryptomien aj o 90 %. V tomto čase je ideálna možnosť nakúpiť, ako môžete vidieť v nasledujúcom bode.
3. Malé investície
Investujte len to, čo môžete stratiť. Heslo, ktorým sa oháňal asi každý analytik a youtuber, a predsa každý investoval viac, ako mal. Realita je však taká, že ak ste investovali počas rastového trhu, neurobili ste také zhodnotenie, ako keď ste investovali počas posledného medvedieho trhu. Uveďme si len jeden príklad.
Kryptomena Solana mala v apríli 2020 cenu 0,63 dolára. V roku 2021 vystúpila jej cena na 260 dolárov. Odvtedy spravila kryptomena astronomických 37 514 %! Ak ste teda investovali v roku 2020 hoci len 10 dolárov do Solany, v roku 2021 ste z nich mali 3 715,4 dolára. A to len pri investícii 10 dolárov. Pochopiteľne, nikto z nás nevie, ako vysoko tá ktorá kryptomena vyletí, preto je diverzifikácia veľmi účinná stratégia. Ak vám čo i len jedna kryptomena, ktorú držíte, urobí takéto zhodnotenie, vykompenzuje vám to nižšie výnosy pri ostatných.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: Európske centrálne banky zvyšujú úrokové sadzby v boji proti inflácii
4. Bitcoin zlyhal ako nástroj proti inflácii
Ďalšou často spomínanou modlitbou bitcoinových maximalistov je tvrdenie, že Bitcoin je účinným nástrojom proti inflácii. Keďže šlo len o tvrdenie, rok 2022 vytvoril „ideálne” podmienky na otestovanie tejto hypotézy. Miera inflácie v globálnom meradle dosahuje historické maximá, ktoré mala naposledy pred vyše 40 rokmi. Centrálne banky po rokoch musia zvyšovať úrokové sadzby a hazardovať tak s hrozbou recesie. Ako na túto hrozbu zareagoval Bitcoin? Historickým prepadom už pod ATH predchádzajúceho býčieho trhu, a to ešte ani nezačala v krajinách recesia.
Bitcoin klesal spolu s akciami a neuchránil kapitál investorov, keďže sa prepadol o desiatky percent. Len za 10 dní stratil viac ako 40 %. Investori sa nehrnuli ani nehrnú v posledných mesiacoch do Bitcoinu, aby uchránili svoje peniaze, skôr naopak, zbavujú sa bitcoinov a kryptomien. Správanie Bitcoinu tak vyvrátilo hypotézu o ochrane pred infláciou a potvrdilo status ako vysoko rizikového aktíva, ktoré je však schopné rásť viac, ako ktorékoľvek iné aktívum.
5. Skepticizmus
Posledný rastový trh bol trhom plným paradoxov. Na jednej strane sme boli svedkami vzostupu sektorov ako NFT, DeFi, metaverza a vstupu veľkých hráčov na trh, na druhej pádov miliardových projektov ako Terra, hackov, rastu kryptomenových podvodov a manipulácie na trhu. Nedôvera a skepticizmus sú emócie, ktorými začal medvedí trh a masívne poklesy a nemožno ich označiť, že tu boli vždy. Investori neprišli o svoje investície len preto, že by robili chybné rozhodnutia, ale preto, že sa projektom vybudovaným na blockchaine verilo viac, ako malo. Kryptomeny aj naďalej ostávajú digitálnym divokým západom, kde možno rýchlo prísť k peniazom a rovnako rýchlo ich stratiť.
Bitcoin a celý kryptomenový trh sa čoraz viac stáva záležitosťou bohatých elít a posledný býčí trh ukázal, že retail mal minimálne slovo. Pravdepodobnosť, že globálna adopcia povedie k centralizácii, regulácii a ešte väčším zárobkom aj tak už bohatých, sa posledným býčím trhom zvýšila. Kryptomeny stále poskytnú bežným ľuďom možnosť ľahšie zarobiť, no čím viac cyklov máme za sebou, tým viac sme svedkami, ako pôvodná myšlienka anonymného zakladateľa Bitcoinu ustupuje do úzadia.
Čítaj ďalej: Ceny benzínu a nafty neprestávajú rásť, ako vysoko sa môžu dostať?