Obchodovanie na burze
Obchodovanie na burze. Zdroj: shutterstock.com/PopTika

Obchodovanie na burze sa stalo v posledných rokoch veľmi populárnym aj vďaka kryptomenám. Dostupnosť obchodných aplikácií urobila z tradingu a búrz priestor, ktorý je odrazu dostupní miliardám ľudí po celom svete. Dostupnosť a jednoduchosť aplikácií však neurobili z obchodovania na burze o nič ľahší proces, ako to bolo doteraz. Takmer každý investor či obchodník časom príde o svoje peniaze.

V tomto článku sa spoločne preto pozrieme na 4 vysoko praktické rady, ktoré vám umožnia maximalizovať efektívnosť a ziskovosť vašich obchodov.

1. Nemusíte obchodovať každý deň

Pri pohľade na graf sa snažíte nájsť príležitosť na ideálny vstup do obchodu. Ak sa riadite zásadou, že musíte denne obchodovať, môže sa stať, že nasilu budete hľadať príležitosť tam, kde nie sú zrovna ideálne podmienky na otvorenie obchodu. Nakoniec pod vnútorným psychologickým tlakom obchod otvoríte a ten bude nakoniec neúspešný. Pamätajte, že lepší je deň bez otvorenia hoci ani jediného obchodu, ako deň s neúspešným obchodom. Netlačte sa obchodovať nasilu len preto, že je obchodný týždeň.

2. Pravidlo 90 % a 10 %

Obchodovanie je z veľkej časti 90 % čakanie a 10 % obchodovanie. Keď neviete čakať a ste netrpezliví, prídete o peniaze. Pohyby na grafoch sa stále menia a poskytujú rôzne príležitosti. Nepodľahnite tlaku, že ste niečo prepásli a teraz to musíte dobehnúť. Čakajte. To, či viete byť trpezlivým obchodníkom, si viete overiť v bežnom živote. Viete čakať, alebo musíte mať všetko hneď? Viete potenciálnu rozkoš odložiť na neskôr s tým, že tak jej výsledok ešte znásobíte? Každý milionár vám povie, že cesta k bohatstvu sa nedá urýchliť a vyžaduje si trpezlivosť a čas. Dokážete to?

Buďte trpezliví.
Cesta k bohatstvu sa nedá urýchliť a vyžaduje si trpezlivosť a čas. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Koncoročná analýza Bitcoinu. Rekapitulácia a vyhliadky na rok 2023

3. Po otvorení obchodu nesledujte grafy

Pokiaľ otvoríte obchod, zadáte cielenú sumu, kde sa vám má obchod uzavrieť v zisku a kde sa vám uzavrie v strate, ak by sa trend obrátil, zavrite grafy a riešte niečo iné. Odolajte pokušeniu kontrolovať grafy každých pár minút. Ak máte aplikáciu v telefóne, odporúčam vám ju vymazať. Vďaka tomu nielen že nebudete môcť overovať stav obchodu, ale ani otvárať spontánne obchody.

Sledovanie grafov vás bude pokúšať zavrieť obchod skôr, ako ste sa rozhodli, resp. ho zavrieť v strate skôr, ako dosiahne vašu stopku. Nerobte to. Oslabujete sa. Ak máte cieľ, držte sa ho a prijmite riziko a zodpovednosť. Ak máte strach zo straty, investovali ste viac, ako ste mali. Každý obchod je potenciálna strata. Pri každom otváraní obchodu si máte predstaviť, ako prijmete fakt, že sa obchod nepodaril.

Obchodovanie na telefóne
Nekontrolujte otvorené obchody na telefóne. Ak to robíte, lepšie pre vás je, ak obchodné aplikácie odinštalujete a budete obchodovať len na počítači. Zdroj: shutterstock.com/Kovalova Olena

4. Žiadne predikcie, skupiny a indikátory

Obchodovanie vás vie pripraviť viac o peniaze ako pobyt v kasíne. Málokde inde je tak človek konfrontovaný sám so sebou a svojou zodpovednosťou, ako práve na burze. Peniaze, s ktorými obchodujete, sú vaše; vaše sú aj rozhodnutia, ktoré urobíte, teda ziskové aj stratové. Pokiaľ sa budete spoliehať na druhých, na ich analýzy, predikcie a názory, nikdy sa nestanete skutočným obchodníkom. Málokto vám to povie na rovinu, ale taká je realita: takmer každý na vás chce hlavne zarobiť, a pokiaľ neprevezmete zodpovednosť za vlastné obchody, za vlastné zisky a straty, nikdy si nesplníte svoje sny o bohatstve a nezávislosti od systému. Vymeníte totiž len jednu závislosť za druhú – závislosť na systéme za závislosť od analytika či obchodnej skupiny.

Na záver posledná rada: pokiaľ neviete otvoriť obchod bez toho, aby ste vždy zadali aj príkaz na stopku, nikdy nebudete úspešní na burze. Každý obchod musí spĺňať všetky tri parametre: 1. cena, kde ste otvorili, 2. cena, kde chcete zavrieť obchod v zisku a 3. cena, kde zavriete obchod v strate, aby ste zabránili likvidácii účtu. Toto je nevyhnutná súčasť obchodovania. Ak máte problém predpokladať stratu, nedokážete na burze zbohatnúť.

Čítaj tiež: Sme svedkami konca éry kryptomien? Tri dôvody, prečo sa kritici kryptomien mýlia (Komentár)