Libanon zažíva jedno z najhorších období od počiatku svojej nezávislosti. Miera inflácie v krajine sa v máji 2022 vyšplhala na 211 %.
Libanon zažíva jedno z najhorších období od počiatku svojej nezávislosti. Miera inflácie v krajine sa v máji 2022 vyšplhala na 211 %. Zdroj: www.shutterstock.com/NatanaelGinting

Libanon zažíva jedno z najhorších období od počiatku svojej nezávislosti. Miera inflácie v krajine sa v máji 2022 vyšplhala na neuveriteľných 211 %. Krajina čelí rozsiahlym výpadkom elektrickej energie a nedostatku jedla a vody. Roky trvajúca hospodárska kríza bude podľa všetkého pokračovať aj naďalej.

Libanon zažíva náročné obdobie už niekoľko rokov

Podľa najnovšej správy sa miera inflácie v Libanone v máji vyšplhala na 211 %, čím sa index spotrebiteľských cien (CPI) zvýšil už po 23-krát za sebou. K zverejneniu týchto údajov o inflácii došlo v čase, keď sa politici krajiny snažia zostaviť novú vládu, viac ako mesiac po parlamentných voľbách.

Neschopnosť politikov vytvoriť novú vládu odďaľuje realizáciu kľúčových reforiem, ktoré umožňujú Libanonu získať finančnú pomoc vo výške 3 miliárd dolárov od Medzinárodného menového fondu (MMF).

Najväčšia banka v Libanone opisuje situáciu nasledovne:

Neschopnosť orgánov monitorovať a obmedziť ceny tovarov a služieb, ako aj kolísanie výmenného kurzu libanonskej libry na paralelnom trhu podnietili veľkoobchodníkov a maloobchodníkov k neúmernému zvyšovaniu cien spotrebného tovaru.

K nárastu inflácie prispelo taktiež pašovanie dovážaných výrobkov a vznik čierneho trhu s pohonnými hmotami. Náklady na dopravu za posledných 12 mesiacov vyrástli o 515 %. Druhý najvyšší nárast zaznamenalo zdravotníctvo, kde sa ceny za rovnaké obdobie zvýšili o 468 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Nemecko vyhlásilo plynovú krízu! Čo môže nastať, ak Rusko prestane dodávať plyn do EÚ?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.  

Čo je potrebné zmeniť?

Libanon, ktorého verejný dlh presiahol 100 miliárd dolárov, musí mať najprv stabilnú vládu, aby mohol získať prístup k 11 miliardám dolárov, ktoré boli prisľúbené už v roku 2018. Tieto finančné prostriedky však budú k dispozícii až po uskutočnení požadovaných reforiem.

Medzi reformy patrí schválenie stratégie reštrukturalizácie bánk vládou, reformy zákona o bankovom tajomstve či schválenie strednodobej stratégie reštrukturalizácie verejných financií a dlhu.

Po zavedení programu MMF bude musieť libanonská vláda vykonať ďalšie zmeny, ktoré zahŕňajú jednotný výmenný kurz a kontrolu kapitálu, ako aj reformu štátnych podnikov a posilnenie správy verejných vecí a fiškálnych reforiem.

Podľa Svetovej banky sa ekonomika krajiny v rokoch 2019 až 2021 zmenšila približne o 58 %, pričom HDP klesol z približne 52 miliárd USD v roku 2019 na 21,8 miliardy USD v roku 2021. Libanon tak zaznamenal najväčší hospodársky pokles zo všetkých oficiálne priznaných krajín na svete.

Čítaj ďalej: Takto vyzerá recesia a ekonomicky kolaps v realite – Srí Lanka očakáva viac ako 50 % infláciu!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance