Trh občas predvádza nevídané kúsky a niekedy trvá aj mesiace, kým sa vráti k opätovnému rastu. Bohužiaľ väčšina kryptobúrz nám neumožňuje obchodovať short pozície (čiže zarábať na poklese) a tak nám neostáva nič iné iba sledovať dianie a čakať na impulz, kedy sa trh otočí a začne rásť. Jednou svetlou a hlavne dostupnou výnimkou je burza Kraken. Preto sme sa rozhodli, že vám ukážeme stručný návod ako na tejto burze obchodovať.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Registrácia

Registrácia je jednoduchá a nezaberie veľa času. Stačí prejsť na stránku burzy a hneď na úvodnej obrazovke nájdete v ľavom dolnom rohu registračný formulár, kde vyplníte svoj email, užívateľské meno a heslo. Po jeho odoslaní vás stránka presmeruje na ďalší formulár, kde si nastavíte krajinu a  časové pásmo. Ostatné možnosti nie je potrebné vypĺňať.

create acount1

Po potvrdení tohto formulára vám príde potvrdzovací email s aktivačným kódom. Ten zadáte do nového okna, zopakujete heslo, zaškrtnete políčko, že nie ste robot a dáte odoslať.

aktivacia

To je všetko. Po odoslaní budete presmerovaný na stránky burzy a môžete začať trejdovať.

Verifikácia

Pred tým ako začnete obchodovať, potrebujete si poslať na burzu nejaké prostriedky. To však nie je možné bez základnej verifikácie, ktorá je rozdelená do štyroch stupňov. K verifikácii sa dostanete kliknutím na príkaz Get Verified.

 

hlaskaPo otvorení podstránky sa vám zobrazia jednotlivé stupne verifikácie a možnosti, ktoré vám každý stupeň otvára.

verification

Stupeň 0

Tento stupeň dostávate automaticky po úspešnej registrácii na burze. Bohužiaľ, pri tomto stupni nie sú možné ani vklady ani výbery.

Stupeň 1

Pri prvom stupni verifikácie sa vám otvoria možnosti obchodovania, vkladov a výberov všetkých kryptomien, avšak nie je možné vkladať a vyberať prostriedky vo FIAT (reálne peniaze). Vklady v kryptomenách sú pri tomto stupni neobmedzené a výbery sa obmedzujú na 2500$ denne alebo 20 000$ mesačne.

Pre úspešne získanie tejto verifikácie je potrebná zadať do systému svoje meno, dátum narodenia, krajinu v ktorej žijete a telefónne číslo.

Stupeň 2

Druhý stupeň verifikácie vám už dovoľuje nie len obchodovanie, vklady a výbery v kryptomenách, ale aj FIAT. Vklady v kryptomenách sú bez limitu, vo FIAT 2000$ a výbery v kryptomenách sa vám zvýšia na 5000$ a vo FIAT je to 2000$.

Pre získanie tejto verifikácie iba zadáte údaje o svojom bydlisku.

K formulárom na vypĺňanie jednotlivých levelov stačí zoskrolovať stránku pod tabuľku s popisom stupňov overenia. Na verifikáciu nie je potrebné čakať ako na niektorých konkurenčných burzách a získate ju prakticky hneď po odoslaní údajov.

Depozit

Po úspešnom zvládnutí verifikácie môžete konečne prejsť k vloženiu prostriedkov na burzu. Spravíte to cez príkaz Funding v príkazovom riadku.

main page

 

Ja som sa rozhodol pre vklad v Litecoine, takže na bočnej lište si vyberiem Litecoin a nechám si vygenerovať adresu cez príkaz Generate New Address. Postup ako naložiť s touto vygenerovanou adresou už každý pozná, takže nebudem to ďalej rozoberať.

Základné obchodovanie

Po uskutočnení všetkých vyššie popísaných krokov môžeme konečne pristúpiť k obchodovaniu. To sa nám sprístupní kliknutím na príkaz Trade.

trading

Kvôli lepšej orientácii som jednotlivé polia označil a očísloval.

  1. Tu môžte vidieť aktuálny stav svojich prostriedkov, ktorými disponujete na burze.
  2. V tomto menu si vyberáte z menových párov. Ako vidíte, Kraken umožňuje u vybraných kryptomien aj obchodovanie v páre s FIAT a to nie len USD, ale aj EUR. My sme si vybrali pár LTC/USD.
  3. Vytvorenie novej objednávky spravíte cez príkaz New Order. Pre začiatok si ukážeme základne obchodovanie, takže ponecháme aktívny príkaz Simple.
  4. Pri nákupe máme možnosť výberu medzi príkazmi Market a Limit. Ak zadáme príkaz Market, danú kryptomenu nakúpime za aktuálnu trhovú cenu. Ak si vyberieme príkaz Limit, môžeme si zadať objednávku na cenu, za akú si prajeme kryptomenu nakúpiť. Takáto objednávka sa zaradí do Order Book, kde bude čakať až kým trh nedorazí k stanovenej cene, aby sa objednávka mohla zrealizovať.

Stačí už iba zadať množstvo a kliknúť na príkaz Buy LTC with USD (Kúpiť Litecoin za doláre). Vľavo od tohto príkazu máte malí zaškrtávací štvorček a popisku Skip order confirmation. Ak ho zaškrtnete, objednávka sa vám vyplní okamžite po kliknutí na príkaz Buy LTC with USD. Ak ho necháte nezaškrtnutý, po kliknutí na príkaz vám vybehne ešte jedno potvrdzovacie okno s krátkym reportom, čo a za koľko idete kupovať. V tomto prípade iba kliknete na Submit Order (odoslať objednávku) a vaša objednávka sa zrealizuje.

confirmation of order

Pri predaji postupujete rovnako, iba s tým rozdielom, že použijete príkaz Sell.

Záver

Táto burza nie je na prvý pohľad tak graficky prepracovaná ako napríklad Binance, no skrýva mnoho iných výhod, ktoré ostatné burzy neumožňujú. Tie si predstavíme v druhej časti tohto návodu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.