10 otázok, ktoré si musíte položiť, než začnete hodlovať

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V tomto článku si položíme 10 otázok, na ktoré by si mal každý odpovedať predtým, než sa rozhodne pre HODL, teda dlhodobé investovanie do kryptomien. Nech už sa v závere rozhodnete akokoľvek, alebo už rozhodnutí ste a tento článok čítate iba zo zvedavosti, určite tu nájdete nielen otázky, ale aj odpovede na to, čo by mal každý správny hodler vedieť.

Máte čas?

Hold vyžaduje veľa času. Budete čakať dlhé mesiace a roky a po celú tú dobe sa nemusí diať nič významné. Kryptomarket už zažil dlhé obdobia relatívneho pokoja a bezvetria, a pokojne sa môže stať, že príde ďalšie. Budete schopní sledovať, ako vaše investície ležia aj niekoľko rokov prakticky bez zhodnotenia (či dokonca v mínuse)? Budete na to mať čas? Ak je odpoveďou áno, čas sa stane vašim priateľom a bude pracovať pre vás. Môžete sa presunúť k ďalšej otázke.

Máte kapitál, ktorý vám nebude chýbať?

Na dlhodobé investovanie kryptomien je potrebné mať nejaké peniaze, ktoré vám dlhodobo nebudú chýbať. Ako asi viete, nikdy by ste nemali investovať peniaze, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť. Postačí vám aj menšia čiastka, ktorú sa vám podarí každý mesiac vyčleniť na nákup kryptomien. Týmto spôsobom navyše rozložíte jednotlivé vstupy, čo sa určite oplatí. Samozrejme, je lepšie prikupovať vtedy, keď je trh v hlbokom výpredaji, ako bol (a ešte stále je) ten tohtoročný.

Disciplinovanosť a odhodlanie vám nie sú cudzie?

Hodlovanie je o pevne vôli a odhodlaní. Musíte sa držať plánu, nech sa deje čokoľvek. Pre niektorých ľudí to môže byť veľmi ťažké. Každý sa na to skrátka nehodí. Na druhú stranu, nemusíte byť majstrom v plánovaní, stačí vám naozaj pevné rozhodnutie. Časom sa všetko ostatné určite naučíte.

Veríte kryptomenám?

Ďalšou zásadnou otázkou je, či máte dôveru v blockchainovú technológiu a jej využitie prostredníctvom kryptomien, ktorých nedeliteľnou súčasťou blockchain je. Veríte v to, že sme v podobnej situácii, ako keď začínal internet? Asi je na mieste hovoriť o dôvere v Bitcoin, ten je tu totiž od začiatku, a bude tu až do konca. Nie je síce úplne vylúčené, že jeho vedúcu úlohu prevezme iná kryptomena, ale v tejto chvíli tomu nič nenasvedčuje, práve naopak. Kam sa pohne kráľ, tam sa vydajú aj všetci ostatní.

Máte odvahu riskovať?

Ukladanie peňazí do kryptomien so sebou nesie svoje riziká. Aké zásady dodržiavať a nenechať sa okradnúť, sme riešili v minulom diele. Okrem bezpečnostných rizík, ako sú niektorí hackeri a podvodníci, existuje tiež riziko investičné. Je možné, že investujete do kryptomeny, ktorá časom skončí, alebo jej cena rapídne klesne. To isté sa v najhoršom prípade môže stať s celým kryptomarketom. Traderi používajú stop-lossy, my však držíme aj v hlbokých stratách a v mínuse nepredávame, ale prikupujeme. Ste pripravení na to, že sa krátkodobo dostanete do straty? Dokážete to riziko ustáť?

Ste ochotní sa učiť?

Dlhodobé investovanie do kryptomien vyžaduje učenlivosť a záujem. Musí vás to baviť a musíte byť ochotní sa vzdelávať. V prvom rade je treba vedieť do čoho investujete, pochopiť čo je blockchain, ako funguje ťažba, ako uložiť svoje privátne kľúče, vedieť niečo o Bitcoine, naučiť sa vyhnúť bezpečnostným hrozbám, vedieť plánovať, sledovať novinky, nakupovať a predávať na burze, vedieť ako zaplatiť daň… Zdá sa vám, že toho nie je až tak veľa, a že už väčšinu viete, alebo vás to zaskočilo?

Máte vlastnú hlavu?

Hodler musí mať vlastný rozum, mal by si veriť a riadiť sa svojou intuíciou a svojim názorom. Samozrejme, vzdeláva sa, inšpiruje a počúva aj názory ostatných, ale tie však zohľadní iba vtedy, keď sa tak sám rozhodne. Nikdy sa nesmiete nechať proti svojej vôli ovplyvniť názormi druhých. Mnoho ľudí sa vás môže snažiť presvedčiť a odradiť a vy musíte byť dostatočne silná osobnosť na to, aby sa im to nikdy nepodarilo.

Nebol by pre vás lepší trading?

Pomaly sa dostávame do finále. Ďalšou otázkou, ktorú si najprv musíte položiť je, či je pre vás hodl to najvhodnejšie. Čo napríklad trading? Nehodí sa viac k vašim schopnostiam a temperamentu? Baví vás niečo budovať a sledovať, ako to pomaly rastie? Ste typ človeka, ktorý sa z toho bude radovať, alebo sa budete nudiť?

Investícia je ako rastlina. Najprv budete sadiť semienka, potom sa o svoje investície veľmi dlho budete starať  a udržovať ich pri živote, a až potom môžete žať plody svojho úsilia. Ako v našom príklade, tak ani na kryptomarkete nikdy dopredu nemáte istotu, že vaše investície nezahubí dlhodobé sucho alebo nejaký škodca. Trader iba obchoduje a „pestovanie” sa ho teda netýka. Je pre vás dlhodobé držanie to pravé?

Aký je váš cieľ?

Ak ste doteraz odpovedali na všetky otázky áno, je na časte ujasniť si svoj plán. Čo od hodlovania očakávate? Čím je váš cieľ odvážnejší, tým viac bude potrebné splniť všetky predchádzajúce body a mať stratégiu. Stratégia by mala zodpovedať vášmu cieľu. Chcete si iba privyrobiť, alebo vám ide o zhodnotenie značného množstva kapitálu? Správne stanovenie cieľov je veľmi široká téma, ale v zásade ide o to, aby ste tomu venovali dostatok času a zladili to aj so svojimi ostatnými cieľmi. Predsa len ide o niečo, za čím pôjdete napríklad niekoľko rokov, a je dobré vedieť prečo a kam chcete dôjsť.

Idete do toho?

A sme na konci. Poslednou otázkou je, či ste pripravení začať. Idete do toho? Ak áno, prajeme vám pevné nervy a portfólio, ktorá vás obohatí.

Určite zostaňte s nami. Kryptomagazin je úplne zadarmo a ponúka vám mnoho článkov, videí a informácií zo sveta kryptomien. Pre hodlerov potom máme náš pravidelný seriál HODL, ktorý sleduje dlhodobý vývoj kryptomien, predovšetkým Bitcoinu.

Čo čítať ďalej?

[RANT] Chcete aby Bitcoin zase začal rásť? Prestaňte HODL-ovať!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.