Zhodnotenie kybernetických útokov v Českej republike za posledný štvrťrok 2018

Kategorie: Novinky
Kybernetické útoky
Kybernetické útoky, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/Macrovector

Posledný kvartál býva vzhľadom na Vianoce z obchodného hľadiska najvypätejším obdobím celého roku. Platí to nielen pre obchodníkov, dodávateľské firmy a všetky komerčné subjekty, ale aj pre kyberzločincov. Tí sa vďaka týmto sviatkom pokoja, mieru a konzumu snažia namnožiť svoj zisk a obrať internetových používateľov o ich úspory alebo aspoň o cenné dáta. Veľmi často využívajú metódy sociálneho inžinierstva, phishing, trójske kone alebo hit minulého roka – nelegálnu ťažbu kryptomien.

Práve vďaka tomuto monitoringu firmy Kasperky Lab máme k dispozícii najnovšie štatistické údaje týkajúce sa kybernetických hrozieb, ktoré boli buď zacielené na Českú republiku, alebo z tejto republiky pochádzali. Súhrn najzaujímavejších štatistík za posledné tri mesiace uplynulého roku je uvedený nižšie.

Štatistiky uvedené v tejto správe sú založené na úplne nových anonymných dátach získaných z produktov Kaspersky Lab nainštalovaných na počítačoch používateľov v Českej republike, a boli získané s plným súhlasom používateľov. *

• 2 700 951 internetových malvérových incidentov detegovali bezpečnostné produkty na počítačoch českých používateľov.

Celkovo tak bolo v poslednom štvrťroku 2018 napadnutých webovými hrozbami 14,6 % používateľov. Česká republika sa týmto podielom radí na 129. miesto v celosvetovom rebríčku rizík spojených s prehliadaním webu.

Na prvom mieste bolo Alžírsko (44,7 %), nasledované Venezuelou (39,6 %), Albánskom (39,3 %), Bieloruskom (36,2 %) a Azerbajdžanom (35,8 %).

Tieto útoky najčastejšie využívajú techniku sociálneho inžinierstva, ktorá vyžaduje aktívne zapojenie používateľa. Kyberzločinci ho za použitia rôznych techník prinútia k stiahnutiu zákerného súboru, o ktorom si myslí, že je legálnym programom. Ochrana pred touto hrozbou vyžaduje špeciálne antivírusové riešenie, ktoré je schopné detegovať hrozbu už v priebehu jej sťahovania z internetu.

• 2 659 603 malvérových incidentov spôsobených offline metódami. Celkovo tak bolo napadnutých 21,8 % českých používateľov.

Najvyššie percento napadnutých používateľov offline malvérovými metódami zaznamenali Jemen (72,6 %), Afganistan (71,7 %), Tadžikistan (71,4 %), Uzbekistan (69,8 %) a Kirgizsko (69,8 %). Česká republika obsadila až 143. miesto.

Najväčšou mierou sa na tejto štatistike bezpečnostných incidentov podieľajú vírusy a červy, ktoré sa do používateľských počítačov dostávajú prostredníctvom prenosných zariadení – USB diskov, CD, DVD a ďalších „offline“ metód. Aby používatelia ochránili svoje zariadenia a dáta pred týmito hrozbami, mali by využívať firewall, anti-rootkit funkcionality a správu prenosných zariadení.

• 1 761 2019 zaznamenaných škodlivých malvérových incidentov spôsobených zdrojmi z Českej republiky. Toto číslo predstavuje v svetovom množstve 0,22 % podiel a radí Česko na 23. priečku.

Týmto štatistikám vládnu Spojené štáty americké (45,12 %), Holandsko (21,48 %), Nemecko (6,45 %), Francúzsko (5,39 %) a Rusko (2,09 %).

V prípade, že je používateľ produktov Kaspersky Lab napadnutý internetovou hrozbou, riešenie zaznamená jej zdroj. Takto sú pre nasledujúcu analýzu zaevidované zdroje hrozieb.

* Štatistické údaje vychádzajú z dát získaných zo služby Kaspersky Security Network (KSN) za štvrtý štvrťrok minulého roku. Zmienená bezpečnostná sieť je dôležitou súčasťou všetkých produktov Kaspersky Lab pre domáce aj firemní produkty. KSN pomáha bezpečnostným odborníkom spoločnosti detegovať nové malvérové hrozby v reálnom čase a to aj napriek tomu, že nie sú doposiaľ známe podobné nákazy alebo heuristické detekcie. Sieť pomáha identifikovať zdroje šírenia malvéru na internete, pričom používateľom blokuje vstup na infikované stránky.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.