Nórsko je rajom pre ťažbu BTC
Nórsko je rajom pre ťažbu BTC. Zdroj: Shutterstock, Ink Drop

Je Nórsko ekologickým rajom pre ťažbu kryptomien? Krajina disponuje takmer 1 % celosvetovej rýchlosti ťažby BTC. Ako prebieha ťažba v tejto škandinávskej krajine?

Nórsko a ťažba kryptomien

Táto krajina má v skutku impozantné výsledky v ťažbe BTC. Ťaží až 0,77 % všetkých bitcoinov a využíva pri tom 100 % zelenej a obnoviteľnej energie. Tieto zaujímavé údaje priniesol Cambridgeský index spotreby elektrickej energie BTC.

Ťažba BTC v Nórsku
Ťažba BTC v Nórsku. Zdroj: Arcane Research

Proces spravuje nórske riaditeľstvo pre vodné zdroje a energetiku. V podstate využívajú mix elektrickej energie, ktorá je 100 percentne obnoviteľná. 88 % energie je z vodných zdrojov a 12 % z veterných zdrojov.

„Najdôležitejším poznatkom pre ťažiarov bitcoinov, pokiaľ ide o mix elektrickej energie v Nórsku, je, že je plne obnoviteľný a taký aj zostane.“

Prečítaj si tiež: MicroStrategy kúpilo ďalších 4,167 bitcoinov za 190 miliónov dolárov

Jaran Mellerud, analytik spoločnosti Arcane Research, uviedol, že ťažba porastie najmä v severnom Nórsku, kde je dostatok uviaznutej vodnej energie. Ťažiari tak v podstate majú prístup k lacnej a 100 percentne obnoviteľnej elektrickej energii.

„Teplo je na chladnom severe veľmi cenné, čo umožňuje opätovné využitie prebytočného tepla z banských prevádzok, čo môže byť ďalším prínosom pre priemysel aj spoločnosť.“

Spoločnosť Bluebite v Nórsku
Spoločnosť Bluebite v Nórsku. Zdroj: NHO

Problematikou ťažby BTC v Nórsku sa zaoberá aj spoločnosť Bluebite. Aktuálne skúmajú, či by sa usmerňovaním tepla vznikajúceho pri ťažbe BTC mohli vertikálne pestovať napr. jahody, či dokonca poskytovať vykurovanie miestnemu obyvateľstvu.

Podľa generálneho riaditeľa Bluebite Conora Davisa Nórsko napriek prijateľným podmienkam stále nie je atraktívne pre zahraničné spoločnosti. Stále pribúdajú prípady, ako ľudia využívajú teplo, ktoré vzniká pri ťažbe. Holandská spoločnosť napríklad využíva teplo na pestovanie tzv. „bitcoinových kvetov“.

Generálny riaditeľ spoločnosti Kryptovault Kjetil Hove Pettersen uviedol, že vďaka teplu z ťažby BTC plánujú začať s prevádzkou morských rias, ktoré doplnia ich existujúcu prevádzku sušenia dreva.