Francúzsko možno príde o ruský plyn
Francúzsko možno príde o ruský plyn. Zdroj: Shutterstock.com/YAKOBCHUK V

Moskva pohrozila, že zastaví dodávky plynu najväčšej európskej ekonomike, Nemecku. Zdá sa, že podobný scenár môže postihnúť aj ďalšieho veľkého hráča – Francúzsko.

Moskva možno odstaví od plynu aj Francúzsko

Francúzska vláda sa začína podobne ako Nemecko, pripravovať na najhorší možný scenár v prípade ruských dodávok plynu. Z ruskej strany im totiž hrozí úplné zastavenie dodávok plynu. Nejde pri tom o žiadne dohady. Verejne o tom už začínajú hovoriť aj najvyšší francúzski predstavitelia na čele s ministrom financií Brunom Le Maireom.

„Bolo by to od nás totálne nezodpovedné keby sme ignorovali takýto vývoj situácie,“ uviedol Bruno Le Maire.

Prečítaj si tiež: Ceny pohonných hmôt – ako je na tom Slovensko v porovnaní s inými krajinami EÚ?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Treba však dodať, že Francúzsko nepatrí k najväčším európskym odberateľom ruského plynu. Krajina galského kohúta berie z Ruska iba približne 17 %. V súčasnej situácii však aj takýto scenár môže krajine spôsobiť veľké problémy. Francúzsko je závislé od výroby elektrickej energie z jadra a aktuálne má veľký počet reaktorov mimo prevádzky. Ruský plyn zatiaľ potrebujú. Aj z tohto dôvodu bol zo strany vlády oznámený plán pre núdzový stav.

„Myslíme si, že totálne zastavenie dodávok plynu z Ruska je skutočne možné a my sa bezpodmienečne musíme na tento scenár pripraviť,“ uviedol Le Maire.

Krajina bude po prvotnom zastavení dodávok plynu riešiť situáciu prostredníctvom pozastavenia, respektíve zníženia spotreby elektrickej energie zo strany niektorých spoločností. Núdzový stav je už na stole a iba rokovania ukážu, ako sa situácia ďalej vyvinie.

Čítaj ďalej: „Celsius je Ponziho schéma“ tvrdí bývalý zamestnanec spoločnosti