Základná potravina hlási problémy. Farmári jej majú málo, hrozí ďalšie zdražovanie

  • Slovensko vlani vyprodukovalo najmenej mlieka v jeho histórii.
  • Farmárom zároveň stále stúpajú náklady.
  • V hre je aj zdražovanie mlieka na pultoch obchodov.
Ekonomika Hrozí nám nedostatok mlieka?
Hrozí nám nedostatok mlieka? Zdroj: shutterstock.com/NaturalBox/Marian Weyo
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovensko má možno zarobené na ďalší problém. Tentokrát sa to týka mlieka, ktorého farmári v minulom roku vyprodukovali najmenej v histórii samostatného Slovenska. Téme sa venoval portál Správy RTVS.

Kedysi bolo Slovensko v produkcii kravského mlieka sebestačné, ale to už neplatí. Situácia sa s mliekom a jeho produkciou každým rokom prepadá, čo nedáva dobré výhľady do budúcnosti. Aktuálne sa v sebestačnosti surového kravského mlieka pohybujeme na úrovni zhruba 76 %.

Musíme konštatovať, že opäť to kleslo, za minulý rok klesli počty dojníc o vyše 4-tisíc kusov, čo predstavuje vyše 4 %. Treba skonštatovať, že na Slovensku ich máme už len niečo cez 100-tisíc.

Minulý rok vyprodukovali slovenskí farmári najmenej mlieka vo svojej historii

Minulý rok vyprodukovali slovenskí farmári najmenej mlieka vo svojej historii. Zdroj: shutterstock.com/Valentyn Volkov

Farmám ale stúpajú aj náklady. Napríklad v Žemberovciach zvýšenie nákladov vyčíslili vlani na 150-tisíc eur, pričom sa na mieste nachádza 300 dojníc. To znamená, že pri produkcii troch miliónov litrov mlieka stúpli náklady na liter o 5 centov.

Rok 2023 bol výnimočný aj v tom, že cena, za ktorú mliekarne vykupujú mlieko od farmárov, bola historicky najvyššia. Prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty dodal, že zvyšovanie cien je oprávnené, pretože dojnice treba kŕmiť a následne treba toto mlieko cez spotrebiteľské reťazce dostať na pulty obchodov. Neočakáva sa preto zníženie cien mlieka, ale naopak, možno jeho mierne zdraženie.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Potraviny majú nové výživové značenie

Problémom označenia Nutri-Core je to, že na obale je príliš veľa informácií, čo vedie len ku zbytočnému chaosu a neprehľadnosti. Ten označuje potraviny písmenami A, B, C, D a E.

Slovenským potravinárom sa aj napriek zjednodušeniu zdá tento systém príliš komplikovaný. Podľa ich názoru bezdôvodne diskriminuje potraviny, ktoré delí na dobré a zlé. Jeho používanie je v EÚ dobrovoľné.

Veľké zmeny nastali práve od tohto roka, pričom až 40 % výrobkov zmenilo svoje označenie, väčšina teda k horšiemu. Najväčší prepad zaznamenali práve mliečne výrobky.

Za lobovaním systému Nutri-Score stoja nadnárodné spoločnosti, ktorým sa pozdáva myšlienka jednotného systému označovania potravín. Na Slovensku ho používa Nestlé, Danone, Kaufland a Dr Oetker.

Slovenskí potravinári by však boli radšej za iný označovací systém potravín, pričom existuje alternatíva v podobe NutrInform Battery. Ten nedelí potraviny na dobré a zlé, ale zameriava sa na vyjadrenie percentuálneho denného príjmu v prípade tukov, cukrov a soli.

Pociťujete zdražovanie potravín?

Loading ... Loading ...

Prečítajte si aj: Potraviny majú nové výživové značenie. Čo tieto písmená znamenajú?

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.