Zakladateľ Wikipedie Larry Sanger: Kryptomeny sú kľúčové pre budúcnosť internetu

Novinky Ako sú na tom kryptomeny?
Ako sú na tom kryptomeny? Zdroj: Shutterstock.com/Chinnapong
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Larry Sanger je jedným zo zakladateľov Wikipedie. Jeho práca pomohla vytvoriť najväčšiu otvorenú databázu vedomostí. Vďaka internetu a jeho decentralizovanej náture je prístupná všetkým na svete. Blockchain posunie decentralizáciu o veľký krok vpred.

Zázrak menom Wikipedia

Kto bol v škole počas začiatku Wikipedie dobre vie, ako mnohí učitelia pristupovali k tejto studnici ľudských znalostí. Nesmiete čerpať z Wikipedie. Veta, ktorú počul azda každý študent. Aká hlúpa a nezmyselná sa dnes javí. Lenže pokrok sa zastaviť nedá a Wikipedia ukázala cestu.

Ako na trading: Pomôžu BB a Volume pri aktuálnych poklesoch? – Skúška – Denník 4. týždeň

Vďaka svojej decentralizovanej podstate sa stala Wikipedia jedným z najmocnejších nástrojov pre celé ľudstvo. Nie sú to zbrane, nie sú to peniaze. Je to vzdelanie a vedomosti, ktoré ženú svet dopredu. A Wikipedia na tom má enormný podiel. Vďaka tomu, že do nej môže prispievať každý, stala sa táto internetová senzácia globálnym nástrojom pre uchovanie a zdieľanie informácií. Od tých maličkých a nepodstatných až po tie veľké a zložité.

Zakladateľ Wiki Larry Sanger poskytol svoj náhľad na decentralizovanú budúcnosť svetovej informačnej siete. Vďaka kryptomenám, resp. blockchainu, môžeme doviesť koncepty otvorených systémov na novú vyššiu úroveň. Vzdelanie a vedomosti tak budú dostupnejšie než kedykoľvek v histórii ľudstva a nebude žiadny monopol.

Budúcnosť = blockchain

„Myslím, že potrvá ešte niekoľko rokov, než sa dočkáme vyspelých decentralizovaných aplikácií, ktoré by zároveň boli prístupne širokej verejnosti. Blockchain má ešte veľa nevyriešených otázok. Samozrejme, existujú DApps, ktoré fungujú vlastne celkom dobre, ale myslím, že ultimátny výsledok blockchainových technológií bude vyzerať inak než to, čo vidíme dnes,” povedal Larry Sanger, ktorý je veľkým zástancom blockchainu a decentralizácie.

A dôvod? Sanger verí, že rovnako ako Wikipedia, tak aj open-source programovanie prinesie radikálne zvýšenie decentralizácie internetu. Zatiaľ čo teraz sa na väčšine open-source projektoch pracuje na báze dobrovoľníctva, v budúcnosti bude možné vďaka tokenizácii významne zvýšiť aktivitu pomocou stimulov.

Informácie zo sveta kryptomien: [PREHĽAD TRHU] Bublina praskla – Bitcoin aj altcoiny mieria na support

Bitcoin funguje vďaka stimulom pre ťažiarov, ktorí držia sieť v chode. Wikipedia oproti tomu funguje vďaka ľudskej náture. A ak sa tieto dva elementy spoja, vznikne mocná kombinácia. Predstavte si internet plný otvorených a nezávislých digitálnych marketov. Tie môžu slúžiť na čokoľvek. Platby budú triviálne, systémy reputácie znížia potrebu dôvery a každý bude môcť využiť svoj potenciál a ešte navyše dostať zaplatené.

Ešte nás čaká veľa práce

Podľa Sangera je potrebné, aby sa celé blockchainové odvetvie zameralo na používateľskú príťažlivosť. „Všetko musí byť tak jednoduché ako používanie triviálnych webových stránok,” povedal. A každý, kto niekedy skúšal decentralizované aplikácie, vie, že to zatiaľ nie je žiadny med. EtherDelta či IDEX (decentralizované burzy na ETH) urobili mnohým používateľom nemálo vrások.

Budúcnosťou internetu je blockchain. WEB 3.0 vďaka nemu bude otvorený všetkým a zároveň umožní bezprecedentnú mieru obchodu, čo bude svedčať svetovej ekonomike. Dôležité je, že svetový obchod tak už nebude len pre veľké korporácie, ale pre každého jedného malého človeka, ktorý bude mať dostatok znalostí a schopností. Aj vďaka Sangerovi a jeho Wikipedii.

Čo čítať ďalej:

https://kryptomagazin.sk/ceo-coinbase-budu-nas-ignorovat-potom-sa-nam-budu-smiat-bojovat-s-nami-a-nakoniec-vyhrame/

Zdroj:
https://cointelegraph.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.