V kryptomenovej komunite teraz koluje článok o kryptografickom výskumníkovi, ktorému sa podarilo prelomiť šifrovanie infozip súboru a prinávrátiť majiteľovi stovky stratených Bitcoinov. Celý príbeh začína ešte v roku 2016, keď istý fanúšik kryptomien nakúpil Bitcoiny za 10-15 tisíc dolárov. Privátne kľúče od peňaženiek, na ktorých boli coiny uložené stiahol do notebooku a aby sa nim nikto nedostal, súbor zašifroval.
Všetko išlo podľa plánu. Bitcoin v priebehu niekoľkých mesiacov zvýšil svoju hodnotu o tisícky percent a nadišiel čas vybrať zisky. Bohužiaľ anonymný majiteľ tohto pokladu zabudol heslo od zašifrovaného súboru! Nedobrovoľne tak hodloval svoje coiny až do roku 2020. Ekonomická kríza ktorú odpálilo vypuknutie koronavirusu vo svete, však majiteľa donútila, aby so strateným bohatstvom niečo urobil.
A bolo načase. Bitcoinu totiž hrozí prepad až na 3000 $ – naznačuje to táto analýza
Slabina infozip šifrovania je v generovaní seedu
Rozhodol sa teda požiadať o pomoc profesionála. Mike Stay, expert na kryptografiu, ktorý získal svoje PhD ešte v roku 1990 a pred dvoma dekádami publikoval článok o infozip šifrovaní, sa pustil do práce. Rozšifrovať infozip súbor je prakticky nemožné, no Mike mal výhodu. Majiteľ Bitcoinov si totiž notebook so stratenými coinami odložil a presne vedel, kedy bol súbor zašifrovaný.
Infozip generuje svoj seed z timestampu, ktorý získa v čase zašifrovania súboru. Mike Stay vďaka tomu zúžil počet možných seedov na “iba” 10 triliónov (10 000 000 000 000 000 000). Pohoda. Nič, čo by nezvládla priemerná GPU mining farma. Privátne kľúče nakoniec majiteľovi odovzdal v priebehu niekoľkých dní.
Je vhodné dodať, že Mike Stay pri tomto počine v žiadnom prípade neprelomil šifrovanie samotného Bitcoin blockchainu, ani nijak neohrozil tento platobný systém. Experti sa zhodujú, že Bitcoin je veľmi bezpečný a súčasná technológia nám neumožňuje prelomiť tento protokol.
Prečítajte si: Americké indexy uzavreli týždeň v strate – Ako to ovplyvní Bitcoin?
Milióny stratených Bitcoinov
Tento príbeh má teda šťastný koniec. Nie vždy je však všetko také ružové. Podľa tejto analýzy sú navždy stratené milióny Bitcoinov. Najhoršie odhady dokonca hovoria o 25% celkového počtu mincí v obehu.
Väčšina mincí sa pritom stratila v prvých rokoch, keď ešte Bitcoin nestál veľa peňazí a hard-disky boli podstatne poruchovejšie. Ak chcete, aby boli vaše coiny v bezpečí, najlepšie je uchovávať ich v papierovej peňaženke. V prípade, že častejšie posielate a prijímate kryptomeny, použite hardwarovú peňaženku Trezor.
Ľudia za 10 rokov stratili 200 miliárd v Bitcoinoch! Kde sú všetky tie mince?