Koľko teraz stojí ťažiť Bitcoin – oplatí sa to vôbec?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin za posledný mesiac klesol zo svojho tohtoročného high 10 500 $ až na dno 3 700. Aktuálne sa však aspoň sčasti vrátil späť a v posledných týždňoch zápasí s rezistenciou na hladine 7000 $. Niektorí analytici predpovedajú ďalšie prepady, iní vidia budúcnosť ružovo. Aj pokles na 3000 $ je ešte stále v hre, ako naznačuje táto analýza.

Navyše sa blíži halving a po ňom sa odmena za vyťaženie bloku zníži na polovicu. Mineri teda hromadne opúšťajú biznis a hashrate Bitcoinu padá. Spolu s ním však aj obtiažnosť a navyše sa na trh dostáva množstvo lacných ASIC minerov. V každej kríze je šanca zarobiť peniaze. To isté platí aj o tejto ťažobnej kríze.

Oplatí sa vôbec ťažiť? Na stránke poolin.com nájdete skvelé porovnanie jednotlivých ASIC minerov a ich efektivity.

Vyťažiť si zisk je náročné a halving sa blíži

V ťažobnom priemysle je najdôležitejšie mať predstavu o tom, kedy si vaše stroje zarobia sami na seba. Tento break even point je pri každom mineri niekde inde a závisí aj od ceny elektrickej energie. Ak máte k dispozícii lacnú elektriku, bude sa vám ťažiť dobre.

O 3 dni tu máme Bcash halving! Pre forky Bitcoinu je to skutočná pohroma. Zistite viac.

Väčšina mining rigov však momentálne nedáva dobré čísla. Návratnosť sa aj pri ideálnych podmienkach pohybuje okolo roka a po halvingu to bude ešte horšie. Je veľmi pravdepodobné, že ešte dlho potrvá, než sa situácia stabilizuje a výkon siete zase začne rásť.

Oplatí sa teda ťažiť? To je otázka. Ak na internete nájdete málo používaný miner za dobrú cenu a máte k dispozícii lacnú elektrickú energiu, môže sa vám to vyplatiť. Veľa ťažiarov teraz skončilo a trh zaplavili starými strojmi. Mining je však beh na dlhú trať a pokiaľ s tým nemáte skúsenosti, mali by ste najprv študovať a zistiť, čo všetko tento biznis obnáša.

Mining – Má to ešte vôbec význam?